Marsz tzw. antycovidowców w centrum miasta. Bez maseczek, z długą flagą [ZDJĘCIA]

2021.04.18 18:23, Aktualizacja: 2021.04.18 19:34
Kilkaset osób protestowało w centrum Białegostoku. Zgromadzeni podkreślali, że pandemiczne obostrzenia nie są potrzebne. Jako przykład podawali Szwecję i Kalifornię. Nie zabrakło również okrzyków i zaczepiania policjantów.
Marsz tzw. antycovidowców w centrum miasta. Bez maseczek, z długą flagą [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

W niedzielne (18.04) popołudnie przez centrum miasta przeszedł Białostocki Marsz "Zakończyć szaleństwo". Manifestujący wyruszyli z Rynku Kościuszki. Po zakończeniu marszu wiele osób jeszcze przez pewnien czas pozostawało na Rynku Kościuszki w okolicach fontanny.

Zgromadzeni protestowali przeciwko zamykaniu gospodarki i szkół. Nie podoba im się także przymus noszenia maseczek. Domagali się też "ukazania całej prawdy o COVID-19 i testach". Nieśli długą, biało-czerwoną flagę. Pojawiały się takie okrzyki jak: "precz z komuną", "nie przyjmujemy mandatów", "a na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści". Nie zabrakło również wątku dotyczącego szczepionek, które według jednej z uczestniczek wydarzenia, są eksperymentem medycznym. Hasło "Zacząć leczyć, przestać szczepić" także można było zobaczyć.

Kiedy mundurowi zaczęli spisywać osoby bez maseczek, a działo się to dopiero po zakończeniu marszu, w ich kierunku poleciały takie okrzyki jak: "idźcie stąd", "milicja", "ZOMO", "nas jest więcej niż nas". Pojawił się nawet pomysł otoczenia policjantów. Wszystko w atmosferze wzajemnego nagrywania.

Do tego pojedynczy przechodnie zwracali uczestnikom zgromadzenia uwagę, żeby ci założyli maseczki.

AKTUALIZACJA

Mundurowi szacują, że w zgromadzeniu uczestniczyło ok. 300 osób.

- Podczas zabezpieczenia policjanci nałożyli 47 mandatów, skierowanych zostanie 41 wniosków o ukaranie i 3 pouczenia. Po rozwiązaniu zgromadzenia zatrzymany został 29-letni mężczyzna w związku ze znieważeniem funkcjonariusza policji. Podczas zatrzymania jedna z obecnych tam kobiet zaczęła szarpać interweniujacego funkcjonariusza. W trakcie szarpaniny przewróciła się. Na miejsce przyjechała wezwana karetka. Kobieta odmówiła transportu do szpitala - mówi Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskich policjantów.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

741 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39