Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę. Obyło się bez ekscesów

2017.02.26 20:14
Podczas II Marszu Żołnierzy Wyklętych, który przemaszerował w niedzielę przez Hajnówkę, nie doszło do żadnych incydentów, mimo że istniały takie obawy.
Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Hajnówkę. Obyło się bez ekscesów
Fot: Grzegorz Chuczun

Marsz zorganizowany przez środowiska prawicowe w Hajnówce od początku wzbudzał kontrowersje. Przeciwko niemu byli mieszkańcy i władze miasta. Początkowo zdecydowano nawet zakazać tego pochodu. Ta decyzja rady gminy trafiła jednak do sądu okręgowego, który zdecydował, że marsz może się odbyć.

Jednym z podstawowych argumentów przeciw organizacji było to, że podczas jego trwania gloryfikuje się postać Romualda Rajsa "Burego", który dopuścił się szeregu przestępstw przeciwko ludności prawosławnej, w tym zbrodni w Zaleszanach. W tym samym czasie co marsz odbywać miało się nabożeństwo w soborze św. Trójcy, jednak ze względu na niebezpieczeństwo zamieszek postanowiono je przenieść na kilka godzin wcześniej.

Obawy były powodowane tym, że prócz marszu, 2 kontrmanifestacje zorganizowali "Obywatele RP" i antyfaszystowskiego ugrupowania Antifa. Jednak mimo tego wszystkiego, marsz przebiegł spokojnie. Grupy były oddzielane od siebie kordonem policji i poza hasłami, nic nie latało w powietrzu.

- Było bardzo spokojnie – mówi Irena Kuptel, oficer prasowy KPP w Hajnówce. - 3 zgłoszone zgromadzenia nie skonfrontowały się.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

839 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39