Marszałek spotkał się z Ambasadorem Japonii. Liczy na przyciągnięcie inwestorów

2021.11.22 14:33
W poniedziałek (22.11) marszałek Artur Kosicki spotkał się z Akio Miyajimą, Ambasadorem Japonii w Polsce. Głównym tematem rozmów była współpraca gospodarcza.
Marszałek spotkał się z Ambasadorem Japonii. Liczy na przyciągnięcie inwestorów
Fot: Paulina Dulewicz /UMWP

Przyciągnięcie inwestorów

Rozwój gospodarczy województwa podlaskiego oraz polsko-japońska współpraca handlowa znalazły się w centrum zainteresowania obu stron. Japonia zalicza się do największych inwestorów zagranicznych w Polsce, ale inwestycje te skupione są głównie na zachód od Wisły. Marszałek Kosicki zachęcał stronę japońską, aby była bardziej aktywna w Polsce wschodniej, zwłaszcza że w 2019 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią, która zniosła wiele barier we wzajemnej współpracy gospodarczej.

- Liczę, że Polska wschodnia, a zwłaszcza nasz region, znajdą się w kręgu zainteresowania inwestorów z Japonii. Podlaskie staje się jest coraz bardziej atrakcyjne dla biznesu, choćby przez wzgląd na powstające tu szlaki międzynarodowe: północ-południe; wschód-zachód – mówił Artur Kosicki.

Obecnie firmy z województwa podlaskiego wykazują coraz większą aktywność we współpracy z Japonią, zwłaszcza w sektorze maszynowym oraz spożywczym, czego przykładem są Pronar, SaMASZ, Suempol i Zakłady Mięsne Łuniewscy. Niemniej poziom tej aktywności wciąż jest relatywnie niski, w związku z tym szansą na jej zwiększenie będzie Podlaskie Forum Ekonomiczne w maju 2022 r., kiedy do Białegostoku przyjadą przedstawiciele biznesu japońskiego. Marszałek Artur Kosicki do udziału w Forum zaprosił też Ambasadora Akio Miyajimę.

Gest podlaskiej olimpijki

Spotkanie z ambasadorem było również okazją do rozmowy o sukcesach podlaskich sportowców w Tokio. Przypomnijmy, medale na olimpiadzie zdobyli: Wojciech Nowicki (złoto w rzucie młotem) i Maria Andrejczyk (srebro w rzucie oszczepem). Natomiast na paraolimpiadzie srebrny medal w tenisie stołowym wywalczył Rafał Czuper.

Jak podkreślił Akio Miyajima, w Japonii było głośno o wspaniałym geście Marii Andrejczyk, która swój medal przekazała na cel charytatywny.

- To wzbudziło ogromne zainteresowanie naszego społeczeństwa. Piękny gest wspaniałej sportsmenki – stwierdzil ambasador.

Podczas wizyty w stolicy województwa, ambasador odwiedzi też Muzeum Pamięci Sybiru. Jak informował Akio Miyajima, to miejsce ważne również dla Japończyków. W latach 1919 -1921 około tysiąca Polaków (w tym 800 dzieci) przebywających na Syberii, znalazło schronienie w Japonii.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1352 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39