Marszałek sprzedaje malowniczą działkę nad jeziorem

2022.04.04 08:00
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wystawił na sprzedaż pięknie położoną nieruchomość. Znów się żegna z terenami ośrodka wypoczynkowego "Śniadecja" W Rajgrodzie.
Marszałek sprzedaje malowniczą działkę nad jeziorem
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Jezioro Rajgrodzkie

Kiedyś było to ładnie zagospodarowane miejsce wypoczynku m.in. lekarzy i personalu szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, nadzorowanego przez władze województwa. Dziś jest zaniedbane, od wielu lat nieużytkowane.

Wystawiony na sprzedaż teren leży bezpośrednio przy linii brzegowej Jeziora Rajgrodzkiego, właściwie tuż przy zjeździe z drogi nr 61 Augustów - Grajewo. Rejon ten zalicza się do Pojezierza Ełckiego. Jezioro Rajgrodzkie należy do wodnego szlaku wiodącego z Olecka do Augustowa.

Na nieruchomość składa się w sumie 5 działek o łącznej powierzchni 4,5 ha. Działki tworzą zwarty kompleks o nieregularnym kształcie. Od strony północno-zachodniej sąsiadują z terenem ośrodka WOPR, a od północnego-wschodu z terenami leśnymi. Dostęp do jeziora jest od strony zachodniej.

Na terenie ośrodka znajdują się obiekty powstałe w większości w latach 60. i 70. minionego stulecia. Najważniejsze z nich to: pawilon (z kuchnią, stołówką, kawiarnią i zapleczem), hangar na kajaki i sprzęt żeglarski, sanitariat z hydrofornią, magazyn, budynek gospodarczy oraz budynki tzw. "starej" i "nowej" recepcji. Ponadto znajduje się wiata o konstrukcji stalowej oraz drewniane domki letniskowe: 8 na fundamencie i 38 niepołączonych trwale z gruntem.

Nieruchomość jest częściowo ogrodzona. Na terenie "Śniadecji" znajdują się urządzenia energetyczne, wodociągowe oraz kanalizacyjne. Woda jest z własnej studni, doprowadzona jest kanalizacja sanitarna.

Ustalona cena wywoławcza terenu wydaje się być bardzo atrakcyjna - to 2 mln zł. Jeśli jednak jakiś milioner chciałby go kupić i postawić rezydencję nad jeziorem, to się nie uda. Teren objęty jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym przeznaczony jest pod zabudowę usługową z zakresu turystyki z zielenią urządzoną.

"Śniadecja" pod młotek pójdzie 25 maja. Przetarg odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Wyszyńskiego w Białymstoku. Przed przystąpieniem do licytacji, do 19 maja, zainteresowani muszą wpłacić wadium w kwocie 100 tys. zł.

Nieruchomość na miejscu można obejrzeć 13 maja, w godz. 10.00-12.00. Dodatkowych informacji udziela Departament Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. św. Rocha 13/15, pokój nr 6, tel.: 85 66 54 506.

Pomysł sprzedaży "Śniadecji" liczy już blisko 20 lat. W 2003 r., by ratować zadłużony szpital wojewódzki, władze regionu chciały pozbyć się ośrodka, który po reformie administracyjnej był przekazany w użytkowanie szpitalowi, a ten dzierżawił go prywatnej firmie. Z uwagi na brak chętnych, do sprzedaży wtedy nie doszło. Kolejną próbę zbycia podjęto w 2011 r. Ogłoszono kilka przetargów, jednak i wtedy nie znalazł się chętny na przejęcie ośrodka wypoczynkowego. Pomimo że minęło 11 lat, wówczas jego cena wywoławcza było dużo wyższa niż dziś - 3,7 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

321 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39