Masz dość zgiełku miasta? Z kajaku odkrywaj malownicze Podlasie [CIEKAWE TRASY]

2020.07.10 15:39
Słońce, ciepła woda, kajaki i dzika przyroda – jeśli nie masz pomysłu jak spędzić wolne, wakacyjne dni z rodziną czy znajomymi, wybierz się na kajaki, by odkryć rzeki Podlasia. Lato to idealna pora dla miłośników aktywności fizycznej i nowych przygód.
Masz dość zgiełku miasta? Z kajaku odkrywaj malownicze Podlasie [CIEKAWE TRASY]
Fot: Kajakiem Po Puszczy /Facebook

Relaks pośród natury

Spływ kajakowy to idealny pomysł, by spędzić czas w ciszy, z dala od miasta. Jest to alternatywa dla zatłoczonych kąpielisk czy jezior. Woda, słońce i przyroda sprawią, że człowiek zrelaksuje się, odetchnie od zgiełku, ukoi myśli oraz ciało.

Odpoczynek poprzez aktywność fizyczną podnosi poziom endorfin we krwi, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwsi i wypoczęci. Pływanie kajakiem to idealny sport dla osób wolących odpoczynek w pojedynkę, jak i dla tych, którzy preferują towarzystwo najbliższych. Dlatego są one dostępne w wersjach dla jednej, dwóch lub trzech osób.

W najbliższej okolicy Białegostoku idealne rzeki na kajaki to Supraśl oraz Narew, która płynie przez Narwiański Park Narodowy (NPN). Przedstawiamy na nich szlaki spływów kajakowych, idealne również dla osób początkujących.

Rzeka Narew i NPN

Narwiański Park Narodowy to idealne miejsce, by poobserwować chronione gatunki zwierząt i ptaków. Rzeka Narew płynąca przez park, jest bardzo rozbudowana, posiada liczne wysepki i bujną roślinność.

W przypadku spływów na terenie NPN, należy wykupić bilet wstępu do parku w cenie 5 zł (bilet normalny) lub 2,50 zł (bilet ulgowy).

Trasa: Zawyki – Suraż, 6 km

Najkrótsza trasa, trwająca około 90 minut. Zaczyna się w miejscowości Zawyki (około 30 km od Białegostoku), a kończy w Surażu. Idealna dla osób, które pierwszy raz chcą płynąć kajakiem i przekonać się, czy ten sport jest odpowiedni dla nich. Cena za kajak dwuosobowy wynosi 45 zł za dzień.

Trasa: Uhowo – Suraż, 10 km

Na plaży w Uhowie (25 km od Białegostoku), znajduje się wypożyczalnia kajaków dwuosobowych. Koszt wynajęcia na 1 h to 5 zł, a na całą dobę 25 zł. Trasa spływu trwa mniej więcej 2,5 h. Uhowo jest dobrym miejscem dla niezmotoryzowanych – z Białegostoku, jazda pociągiem trwa nieco ponad 20 min.

Trasa: Suraż – Waniewo, 32 km

Trwająca ponad 8 godzin podróż kajakiem to całodniowa przygoda, dla bardziej zaawansowanych uczestników. Kończy się we wsi Waniewo, na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. Miejscowość oddalona jest około 35 km od Białegostoku. Cena za dzień to 30 zł za kajak jednoosobowy, a 45 zł za dwuosobowy.

Rzeka Supraśl

Jest rzeką meandrującą, lecz nie należy do trudnych szlaków. Supraśl wyróżnia się czystą wodą, dzięki czemu można obserwować pływające ryby.

Krótsze trasy są dobrym rozwiązaniem dla początkujących, natomiast dłuższe są idealne na pływanie po rzekach przez 2 lub 3 dni, dla osób bardziej doświadczonych.

Trasa: Supraśl – Wasilków, 17 km

Jest to krótki, jednodniowy spływ, dedykowany dla początkujących. Rozpoczyna się w malowniczym mieście Supraśl, nad rzeką o tej samej nazwie. Kończy się w Wasilkowie, skąd mamy 6 minut jazdy pociągiem do Białegostoku. Cena za kajak to 40 zł za dzień.

Trasa: Radunin – Wasilków, 45 km

Dwudniowa trasa, rozpoczynająca się we wsi Radunin (30 km od Białegostoku), a kończąca w Wasilkowie. Pośrodku trasy leży Supraśl, gdzie możemy rozbić namiot i spędzić noc wśród dzikiej przyrody. A następnego dnia można płynąć dalej. Jest to świetna opcja na weekend, dla osób spragnionych nowych doznań. Cena za jeden kajak dwuosobowy to 80 zł za 2 dni.

Trasa: Wasilków – Straż, 54 km

Spływ trwa 3 dni, dedykowany osobom doświadczonym w kajakarstwie. Kończy się we wsi Straż (gmina Sokółka), która jest oddalona o 30 km od Białegostoku. Trasę zaczynamy rzeką Supraśl, natomiast po drodze wpłyniemy na Sokłodę i nią będziemy kontynuować spływ do końca. Cena za 3 dni to 120 zł za kajak dwuosobowy.

Trasa: Gródek – Wasilków, 62 km

Szlak niezbyt trudny, trwa 3 dni. Rozpoczyna się w miejscowości Gródek, znajdującej się 38 km od Białegostoku. Dla niezmotoryzowanych - pociągiem podróż trwa 50 min do stacji Waliły, stamtąd już mamy niedaleko do rzeki Supraśl. Po drodze miniemy kilka punktów w lesie na rozbicie namiotu. Cena za 3 dni to 120 zł za kajak dwuosobowy.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1964 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39