Matura 2017. Polski dość łatwy – bo było mało lektur [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

2017.05.04 17:34
Według licealistów, tegoroczna matura z języka polskiego nie była trudna. Jak sami podkreślają, bo nie opierała się na lekturach. Były za to tekst autora "Małego Księcia" czy dotyczący Henryka Sienkiewicza.
Matura 2017. Polski dość łatwy – bo było mało lektur [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Fot: UM Białystok

Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury lub analiza wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas" - to do wyboru mieli maturzyści podczas tegorocznego egzaminu na poziomie podstawowym z języka polskiego. W arkuszach pojawiły się także fragmenty "Wesela: Wyspiańskiego, tekstu "Milknące głosy" Russa Rymera z National Geographic oraz "Mój dziwny Sienkiewicz” Ryszarda Koziołka z "Polityki".

Łącznie zadań było 14, a zdający na ich rozwiązanie mieli 170 minut. Wśród nich było m.in. przygotowanie streszczenia jednego z tekstów. Musieli też wiedzieć, jakie narodowe mity kreował Sienkiewicz. W jednym z zadań należało stworzyć definicję takich słów jak celebryta czy esteta.

Był to pierwszy egzamin podczas tegorocznych matur i zdający raczej mają dobre wrażenia po jego zakończeniu.

- Ogólnie matura nie była trudna. Rozprawka nie opierała się o lektury, więc właściwie nie było trzeba nic znać. Było łatwiej, niż się spodziewałem – mówi Olaf, maturzysta klasy matematyczno-fizycznej III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

- Narodowe Czytanie się sprawdziło, bo jednym z tekstów źródłowych był fragment "Wesela" Wyspiańskiego – dodaje Gabriela z tego samego liceum, tylko z klasy biologiczno-chemicznej.

O godz. 14.00 rozpoczął się egzamin na poziomie rozszerzonym z języka polskiego, a jutro (5 maja) abiturienci przystąpią do matury z matematyki. Tu, jak zdradzają maturzyści, stres jest większy. Nic dziwnego - z roku na rok zdawalność z tego przedmiotu jest coraz niższa. O całym terminarzu pisaliśmy już wcześniej: Matura 2017. Harmonogram egzaminów

ARKUSZE

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

946 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39