Matura międzynarodowa w II LO – sprawdzamy, jak poszło białostockim uczniom

2015.07.13 00:00
W tym roku po raz pierwszy w historii II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku uczniowie napisali maturę międzynarodową.
Matura międzynarodowa w II LO – sprawdzamy, jak  poszło białostockim uczniom
Fot: IILO/Facebook

Absolwenci II LO mogą być z siebie dumni, bowiem zdawalność matury międzynarodowej wyniosła 100%. Oznacza to, że zdali wszyscy spośród 33 uczniów piszących egzamin dojrzałości. Na czym polega matura międzynarodowa? Jest to dwuletni program nauczania, zazwyczaj w całości w języku obcym. Dyplom jest uznawany i doceniany na wielu światowych uczelniach.

Uczniowie zdający maturę międzynarodową przystępują do sześciu egzaminów. Na każdym z nich mogą zdobyć 7 punktów. Maturzyści muszą wykazać się wiedzą z: języka podstawowego (możliwość wybrania języka ojczystego) i drugiego języka. Zaliczają także przedmioty z dziedziny nauk społecznych (np. geografia, historia, ekonomia, psychologia), nauk doświadczalnych (np. chemia, fizyka, biologia), nauk matematycznych (matematyka na trzech poziomach zaawansowania) oraz sztuki (nauka o teatrze, malarstwie, filmie itp. – uczeń ma możliwość zamienić ten przedmiot na dowolny z innej grupy). Wszystkie przedmioty są zdawane w języku angielskim (oprócz języka ojczystego). Dodatkowo maturzyści muszą napisać esej i zaliczyć 150 godzin zajęć CAS (z angielskiego Creativity, Action, Service – twórczość, działanie, pomoc). Młodzież musi brać udział w zajęciach sportowych, artystycznych, społecznych itp. Konieczne jest też odbycie kursu teorii wiedzy, który składa się ze 100 godzin. Wówczas uczniowie uczą się podstaw epistemologii oraz krytycznego myślenia.

Pierwsza matura międzynarodowa w II LO poszła wzorowo. Nie dość, że zdali wszyscy, to wyniki, które uzyskali, były dość wysokie – 35 punktów na 45 możliwych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1203 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39