Matura z matematyki. Arkusz trafił do sieci - będzie problem? Maturzyści zmartwieni

2024.05.08 15:20
W środę (8 maja) uczniowie pisali maturę podstawową z matematyki. Wiele osób się obawiało zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Zapytaliśmy, jakie mają odczucia. Trzeba przyznać, że nie wszyscy są zadowoleni. Tak samo jak w przypadku matury z j. polskiego doszło do wycieku. Jakie będą tego konsekwencje?
Matura z matematyki. Arkusz trafił do sieci - będzie problem? Maturzyści zmartwieni
Fot: pixabay.com

Nie wszyscy są zadowoleni z egzaminu

Tegoroczni maturzyści w środę po raz kolejny zasiedli w ławkach. Tym razem przyszło im się zmierzyć z zadaniami matematycznymi na poziomie podstawowym. Jedni uważają, że matura była prosta, inni - wręcz przeciwnie.

- Jestem typową humanistką i matura z matmy bardzo mnie stresowała, nawet na poziomie podstawowym. Wiem, że osiągnięcie tych 30 proc. nie jest wielkim wyczynem, ale jakoś chciałam mieć nieco lepszy wynik, niż to minimum. Myślę, że to się uda, jednak stres był. Czy była łatwa? Tak sobie, spodziewałam się trudniejszej, ale nie mogę powiedzieć, że gładko poszło - mówi nam tegoroczna maturzysta Asia.

Zdanie dziewczyny podziela jej koleżanka Iza:
- Nie przepadam za matematyką, dlatego się denerwowałam. Rozwiązywałam sporo testów i miałam całkiem niezłe wyniki, jednak nie czuję się dobrze w przedmiotach ścisłych i nie wiążę z nimi przyszłości. Mnie tam na wyniku nie zależy, aby zdać, a myślę, że każdy, kto powtórzył chociaż trochę materiału, to nie będzie miał z tym problemu.

Nieco innego zdania jest Karol, który uważa, że zadania były trudne i podchwytliwe. I liczył, że w tym roku będzie nieco łatwiej:
- Jak dla mnie matura z matematyki była trudna. Mam nadzieję, że nazbieram tych punktów, żeby zdać, ale liczyłem, że będzie łatwiej. No już wiem, że kilka zadań zrobiłem źle, w domu, jak będą arkusze, to postaram się podliczyć i zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Ale zadowolony na pewno nie jestem - mówi maturzysta.

Arkusz trafił do sieci - będą problemy

Niespełna godzinę po rozpoczęciu matury, w sieci pojawił się arkusz z zadaniami, które pojawiły się na egzaminie. To oznacza jedno - ktoś złamał regulamin i wszedł na salę z telefonem. A za to grozi unieważnienie egzaminu. Podobna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej. Wówczas jeden z maturzystów na języku polskim zrobił zdjęcie zadań i nie zamazał nawet swojego numeru PESEL. Dyrektor CKE już zapowiedział, że jego egzamin będzie nieważny.
Jeśli w przypadku autora zdjęć matury z matematyki również uda się ustalić autora, to zapewne poniesie on konsekwencje złamania regulaminu.

Przypominamy, że zgodnie  z wytycznymi CKE, każdy zdający wnosi ze sobą na salę: długopis (preferowane dwa) z czarnym wkładem bądź pióro z czarnym tuszem oraz dowód osobisty bądź paszport, by móc potwierdzić tożsamości zdającego. Można mieć też przy sobie: butelkę wody, chusteczki higieniczne (bez opakowania) i ołówek. W przypadku matury z matematyki, biologii i geografii dopuszczalne są także: prosty kalkulator, cyrkiel i linijka. Na maturze z fizyki można mieć kalkulator naukowy. Na geografii, historii, historii sztuki i historii muzyki dozwolone jest posiadanie i używanie lupy.

Maturzyści, zgodnie z regulaminem, nie mogą wnosić na salę: telefonu komórkowego (ani innych urządzeń telekomunikacyjnych i teleinformatycznych), maskotek, figurek, talizmanów itp. Wzięcie ze sobą telefonu, będzie wiązało się z unieważnieniem egzaminu.

ARKUSZE MATURA 2024
Arkusze maturalne z matematyki dostępne są tutaj: ARKUSZE

W czwartek (9 kwietnia) o godz. 9.00 maturzyści zmierzą się z maturą z języka angielskiego na poziomie podstawowym.Z kolei o 14.00 odbędą się egzaminy na poziomie podstawowym jęz. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39