Matury 2017. W Podlaskiem trzymają się średniej krajowej

2017.06.30 13:05
Prawie 20% tegorocznych maturzystów z woj. podlaskiego nie zdało matury. Jak zwykle, głównie z matematyki.
Matury 2017. W Podlaskiem trzymają się średniej krajowej
Fot: UM Białystok

Do tegorocznych matur w woj. podlaskim podeszło łącznie prawie 9 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Obowiązkowo przystąpili oni do egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz do dwóch egzaminów ustnych.

Żeby zdać maturę, musieli z każdego z tych egzaminów uzyskać przynajmniej 30% punktów. Jeśli nie zaliczyli tylko jednego z nich, to mają szansę na poprawkę w sierpniu. Przy większej ilości niepowodzeń matury po prostu nie zdali i będą musieli do niej podchodzić drugi raz.

Tych ostatnich maturzystów w naszym województwie jest stosunkowo niewiele, bo zaledwie 466 osób, co daje około 5,2% wszystkich zdających. Tych, którzy będą mieli poprawki w sierpniu, jest kolejne 1291 (14,4%). Z tego wynika, że 80,4% może cieszyć się ze świadectwa dojrzałości już teraz. To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że w kraju zdawalność matury to 78,5%.

Jak co roku największy problem był z matematyką. Nie zdało jej 84% abiturientów z województwa. Dzieląc to na licea i technika, te pierwsze wypadają trochę lepiej, bo na poziomie 87%, drugie zaś zaniżają średnią, ponieważ w nich matematykę zdało 76% zdających.

W obu wypadkach nieźle poszedł język polski. Odpowiednio 98 i 97% sukcesów. Nieco gorzej język angielski, który, patrząc na wszystkich uczniów w województwie, zdało 93% maturzystów, przy czym w liceach wynik to 95%, a w technikach 89%.

Trzeba jednak też spojrzeć na średnie punktowe, a te nie są specjalnie budujące. Wynik z języka polskiego to zaledwie 57%, a z matematyki - 56%. Niewiele lepiej wygląda język angielski - maturzyści uzyskiwali średnio 72% punktów.

To i tak lepsze średnie niż wyniki z egzaminów dodatkowych. Najwięcej osób w województwie zdawało geografię, ale, uśredniając wynik, udało im się to zrobić na 30%. Dużo osób próbowało też swoich sił w biologii, ale i tutaj nie wygląda to dobrze. W województwie średnia wynosi bowiem 37% uzyskanych punktów. Najgorzej z przedmiotów dodatkowych przedstawia się jednak wynik z egzaminów z wiedzy o społeczeństwie – zaledwie 26%. Niestety wyniki te są blisko średniej krajowej.

Poprawki matury są zaplanowane na 22 sierpnia (pisemne) oraz między 23 a 25 sierpnia (ustne). Pełne wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości zostaną przedstawione we wrześniu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1348 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39