Matury nie odbędą się w maju? Jest za to pomysł zaszczepienia uczniów

2021.03.04 14:12
Wczoraj polski, dziś matematyka, jutro język obcy. Trwają próbne egzaminy maturalne. Jak informuje MEiN, przystąpiło do nich 271 tys. uczniów z całej Polski. Posłowie Lewicy chcą, aby przed faktycznym, majowym terminem zaszczepić maturzystów przeciwko COVID-19.
Matury nie odbędą się w maju? Jest za to pomysł zaszczepienia uczniów
Fot: Pixabay

Egzaminy w reżimie sanitarnym

W całej Polsce trwają próbne egzaminy maturalne. W związku z panującymi obostrzeniami, przed wejściem do szkoły uczniom mierzona jest temperatura, a na salach muszą zachowywać zachować dwumetrowy dystans. Podczas egzaminu wszyscy muszą mieć maski zasłaniające usta i nos.

W środę maturzyści zmierzyli się z językiem polskim, dziś (4.03) z królową nauk - matematyką. Szczegółowy harmonogram: Test ósmoklasisty i matura. CKE podała terminy egzaminów próbnych.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego złożyło niemal 271 tys. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. Do egzaminu przystąpili także absolwenci z lat ubiegłych. Warto zaznaczyć, że matury próbne nie są obowiązkowe.

Będzie inny termin?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznacza, że póki co nie ma żadnych przesłanek, aby typować inne terminy egzaminów niż majowe.

- Jeśli jednak sytuacja epidemiczna będzie się zdecydowanie pogarszała, będziemy podejmować na bieżąco decyzje w tym zakresie - mówił podczas konferencji.

Dodał, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych może wrócą do szkół jeszcze w tym semestrze. Podkreślał, że wszystko jednak zależy od warunków pandemicznych.

Egzamin maturalny w terminie głównym zostanie przeprowadzony od 4 do 20 maja. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 16 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym 24 sierpnia. Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca, a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września.

Szczepienia przeciwko COVID-19

W czwartek (4.03) MEiN poinformowało, że podczas trzech tur szczepień nauczycieli zarejestrowało się w sumie 590 tys. osób.

Paweł Krutul wraz z innymi parlamentarzystami chcą, aby ministerstwo rozważyło również zaszczepienie maturzystów przeciwko COVID-19. Z takim pytaniem posłowie Lewicy zwrócili się do ministra zdrowia i ministra edukacji i nauki.

Posłowie Lewicy uważają, że szczepienia zapewniłyby bezpieczny i szybszy powrót uczniów do szkół, a później miałyby wpływ na większe bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzenia egzaminów maturalnych w maju. Pod interpelacją popisali się: Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Anita Kucharska-Dziedzic, Marek Rutka, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1379 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39