Matury pisemne dobiegły końca

2015.05.22 00:00
Większość studentów może odetchnąć pełną piersią i zacząć cieszyć się wakacjami. Dziś maturzyści po raz ostatni zasiądą w ławkach, by napisać egzamin dojrzałości.
Matury pisemne dobiegły końca
Fot: pixabay.com

Matury rozpoczęły się 4 maja. Wówczas uczniowie pisali jeden z przedmiotów obowiązkowych – język polski. W piątek (22.05) odbywają się ostatnie pisemne egzaminy. Absolwenci klas dwujęzycznych zdają dziś: matematykę, historię, geografię, biologię, chemię czy fizykę i astronomię w języku obcym.

Części ustne egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka mniejszości narodowych będą przeprowadzane do 23 maja, a z języka obcego nowożytnego, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego do 29 maja. Od tego roku obowiązuje nowa formuła ustnego egzaminu z języka polskiego. Uczniowie nie omawiają już przygotowanej wcześniej prezentacji, a odpowiadają na wylosowane pytania dotyczące tekstu literackiego, ikonicznego czy popularnonaukowego. Wyniki egzaminów ustnych ogłaszane są w dniu przeprowadzenia egzaminu.

W tym roku na maturze z języka polskiego pojawiła się, jak to określają sami maturzyści, "nieśmiertelna Lalka" Bolesława Prusa. Większość piszących była także zadowolona z matematyki, która rokrocznie budzi największe obawy wśród maturzystów.

Aby zdać egzamin dojrzałości, trzeba zdobyć na teście 30%. Centralna Komisja Edukacyjna wyniki przekaże do szkół 30 czerwca. Ci, którzy chcą szybciej dowiedzieć się o tym, jak im poszło, mogą logować się na stronie już minutę po północy.

Uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, ale nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej bądź pisemnej, będą mogli przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminach:
część pisemna – 25 sierpnia 2015 r.
część ustna – 24–28 sierpnia 2015 r.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1475 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39