Maturzyści: Podstawowa matura z angielskiego jedną z najprostszych [ARKUSZE]

2016.05.06 12:52, Aktualizacja: 2016.05.06 15:28
Uczniowie, którzy wybrali angielski jako obowiązkowy język nowożytny na poziomie podstawowym, raczej nie martwią się tym, czy zdadzą maturę. Według większości – egzamin był bardzo łatwy.
Maturzyści: Podstawowa matura z angielskiego jedną z najprostszych [ARKUSZE]
Fot: Kamila Ausztol

Angielski jest dziś najpopularniejszym językiem obcym, uczniowie znają go nie tylko ze szkoły, ale także z zajęć dodatkowych, filmów czy seriali. Nic dziwnego, że nie sprawia im na maturze trudności.

- Słuchanie było bardzo proste, list też, temat mi bardzo podpasował. Trzeba było opisać spektakl, który wystawisz, będąc na wymianie w Anglii. Ta matura to tylko formalność, delikatny stres jest przy poziomie rozszerzonym – mówił Daniel Sokół z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

Podobnego zdania była maturzystka z równoległej klasy Karolina Malinowska:
- Największym wyzwaniem mogły być formy pisemne, bo liczy się w nich każde słowo i każda struktura gramatyczna. Limit słów znów okazał się za mały i musiałam myśleć, które wykreślić. Poziom podstawowy nie wymaga jednak żadnych przygotowań, taką wiedzę po prostu się posiada.

W tym roku maturzyści sprawdzali umiejętność czytania ze zrozumieniem na podstawie tekstu o grupie przyjaciół, którzy co 5 lat robili sobie zdjęcie w tej samej pozycji i w tym samym miejscu. Trzeba było także uzupełnić luki w krótkiej biografii Stevena Spielberga. Kolejnym zadaniem było nadanie tytułów tekstom dotyczącym zabiegów reklamowych, a znajomość gramatyki przydała się przy uzupełnianiu brakujących miejsc w notatce o wystawie w Muzeum Nowego Jorku.

Anna Janina Kloza, wicedyrektor VI LO, nie ma wątpliwości co do zdawalności podstawowej matury z języka angielskiego, która od lat jest stuprocentowa. Uczniowie przychodzą na nią uśmiechnięci i opuszczają salę nawet 40 minut przed czasem. Z bardziej skomplikowanymi zadaniami będą musieli zmierzyć się na poziomie rozszerzonym o godz. 14.00, dlatego też nauczyciele kładli większy nacisk na przygotowania do tego egzaminu.

ARKUSZE

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39