"Mechaniak" zakupił samochód elektryczny. Stacja ładowania będzie dostępna dla wszystkich

2020.09.29 12:01
W białostockim "Mechaniaku" powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Szkoła zakupiła również samochód, który ma służyć uczniom do nauki najnowszych technologii.
"Mechaniak" zakupił samochód elektryczny. Stacja ładowania będzie dostępna dla wszystkich
Fot: Malwina Witkowska
Tadeusz Truskolaski w samochodzie elektrycznym

Samochody w mieście

Przy Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku została zamontowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Będą mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. Jak informuje prezydent Tadeusz Truskolaski, w Białymstoku jest obecnie ponad 80 samochodów elektrycznych - 82 osobowe i 3 ciężarowe.

- Wszystkich samochodów jest ponad 170 tys. czyli jest dopiero maleńka kropelka na tej mapie motoryzacyjnej. Ale jest to kierunek, w którym będziemy się posuwać i dlatego chcemy, abyście kształcili się w sposób nowoczesny – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Pojazd elektryczny dla uczniów

Białostocki "Mechaniak" zakupił samochód elektryczny Skoda City Go.

- Pojazd służyć będzie uczniom do nauki o nowoczesnej technologii, będą ćwiczyć naprawę, eksploatację – powiedziała dyrektor ZSM Małgorzata Kleszczewska.

Samochód jest wyposażony m.in. w poduszki powietrzne, kurtynowe, boczne, czołowe, klimatyzację automatyczną.

- Zarówno pojazd, jak i stacja mają cele edukacyjne. Elektromobilność idzie do nas wielkimi krokami. Chcemy dbać przede wszystkim o nasze środowisko – stwierdził prezydent.

Koszt przejechania 100 km takim samochodem wyniesie ok. 8 zł. W stosunku do samochodu podobnej wielkości, które zużyje 5,4 l paliwa ten koszt różni się o ok. 16 zł.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych

Stacja powstała w ramach projektu "Innowacyjny i ekologiczny Białystok - stacja ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych w Zespole Szkół Mechanicznych CKP nr 2". W głosowaniu otrzymała ponad 800 głosów, co pozwoliło na realizację.

- Trzeba się starać, żeby edukacja zawodowa była na wysokim poziomie. Dlatego też napisaliśmy projekt w ramach budżetu obywatelskiego na stację ładowania pojazdów elektrycznych - poinformowała dyrektor szkoły.

Stacja ma dwa gniazda ładowania, każde o mocy 22 kilowatów. Czas ładowania pojazdu o dużym akumulatorze wynosi do 4 godzin.

- Czy jest w Polsce szkoła, która ma pojazd elektryczny? Znalazłam tylko jedną, w Zgierzu. Druga jest nasza - powiedziała dyrektor Małgorzata Kleszczewska. - Nie można ładować tu hulajnóg – dodała.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39