Białystok Online

Kultura i Rozrywka

Medale „Urbi Meritus” wręczone podczas Dni Miasta Białegostoku

2026.06.22 09:00
Medale „Urbi Meritus” wręczone podczas Dni Miasta Białegostoku
Fot: Jakub Tomasz Gwiazdowski/Miasto Białystok

Jedenaście osób i Fundacja Rodziny Czarneckich otrzymały Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Medale wręczono podczas sobotniej gali zorganizowanej w ramach Dni Miasta Białegostoku. Uroczystość zakończył koncert „Oczarowanie Wodecki Twist”.

Wyróżnienia przyznano osobom i instytucji, które poprzez działalność społeczną, kulturalną, sportową i samorządową przyczyniają się do rozwoju oraz promocji Białegostoku.

- Przedstawiliśmy dziś wyjątkowych ludzi i niezwykłą fundację. To oni nieustannie dostarczają nam powodów do dumy z Białegostoku i cieszę się, że mogę symbolicznie docenić ich działalność. Serdecznie wszystkim gratuluję - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się przedsiębiorca i filantrop Władysław Bojarczyk, lekarz i samorządowiec Marek Jerzy Chojnowski, wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok Jerzy Cywoniuk oraz były radny i działacz opozycji demokratycznej Kazimierz Dudziński.

Medale „Urbi Meritus” otrzymali również były piłkarz i trener Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb, poetka i dziennikarka Krystyna Konecka, skarbnik miasta Stanisława Kozłowska, pomysłodawca białostockich WidziMisiów Łukasz Leoniuk, prawnik i były wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, aktorka Anna Romantowska oraz były poseł Robert Tyszkiewicz.

W gronie wyróżnionych znalazła się także Fundacja Rodziny Czarneckich kierowana przez Dominikę Czarnecką. Organizacja od lat prowadzi działania pomocowe skierowane do mieszkańców Białegostoku, przygotowując m.in. świąteczne spotkania i paczki żywnościowe dla potrzebujących rodzin.

Galę zakończył koncert „Oczarowanie Wodecki Twist”. Na scenie wystąpili m.in. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Ania Rusowicz, Aga Zaryan, Mietek Szcześniak, Wojtek Cugowski oraz Orkiestra Tomasza Szymusia. Publiczność usłyszała największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego.

Honorowe Wyróżnienie „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” zostało ustanowione przez prezydenta Białegostoku w 2022 roku. Tegoroczna edycja była piątą odsłoną tego wyróżnienia.

Katarzyna Kozioł

Katarzyna Kozioł

24@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas