Mercedes Zenka trafił do rejestru zabytków

2020.10.26 12:55
Mercedes Zenka Martyniuka wpisano do ewidencji zabytków - chwali się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Mercedes Zenka trafił do rejestru zabytków
Fot: WUOZ w Białymstoku

W ostatnim czasie ewidencja zabytków województwa podlaskiego powiększyła się o kilka zabytków techniki. Znalazły się w niej m.in. 3 kultowe już pojazdy.

"Włączyliśmy kartę pojazdu marki Mercedes Benz 380 SL z 1983 roku, kartę pojazdu marki Mercedes Benz 560 SL z 1986 roku oraz kartę pojazdu marki Mercedes Benz 500 SL z 1985 roku" - podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Ostatni z pojazdów jest szczególnie interesujący - to własność króla disco polo Zenona Martyniuka.

Opatrzenie samochodu żółtymi tablicami rejestracyjnymi, charakterystycznymi dla zabytków wcale nie jest trudne, ale wymaga kilku dokumentów. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków należy złożyć stosowny wniosek, a także 2 szt. karty ewidencyjnej pojazdu (opracowanej zgodnie z obowiązującą instrukcją opracowywania kart ewidencyjnych zabytków techniki wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa), ocenę techniczną pojazdu wykonaną przez rzeczoznawcę z listy ekspertów z dziedziny historii motoryzacji i oceny pojazdów zabytkowych, a także dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do pojazdu – np. umowa sprzedaży, dowód rejestracyjny.

By samochód był zabytkiem, musi być unikatowy i/lub mieć więcej niż 25 lat.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39