"Męski Listopad" w Białostockim Centrum Onkologii. Panowie - do badań!

2023.11.09 17:39
Białostockie Centrum Onkologii wraz ze Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem zapraszają panów, by skorzystali z darmowych badań w ramach "Męskiego Listopada".

"Męski Listopad" w Białostockim Centrum Onkologii. Panowie - do badań!
Fot: podlaskie.eu

Akcja "Męski Listopad" jest organizowana przez Białostockie Centrum Onkologii i Stowarzyszenie do Walki z Rakiem od kilku lat. Ma zachęcić panów do badań profilaktycznych dotyczących tzw. męskich nowotworów.

– Zachęcam wszystkich panów, aby wzięli udział w akcji "Męski Listopad" i poszli się zbadać. Nie ma się czego wstydzić, tu chodzi o nasze zdrowie. Ja badanie mam już za sobą – zachęcał marszałek Artur Kosicki.–  Profilaktyka w walce z nowotworami jest niezwykle istotna. Im wcześniej o to zadbamy i im wcześniej ewentualny nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia – powiedział marszałek.

Wstyd najczęściej hamuje mężczyzn przed badaniami. O jego przełamanie apelowała także Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

– Musimy przełamać tabu, musimy otwarcie mówić o intymności mężczyzn. Skoro, my – kobiety mówimy o swoich piersiach i dla nas jest to naturalne, to mężczyźni powinni również mówić o swojej męskości. Jako kobiety musimy dbać o siebie, ale musimy również zachęcać do tego naszych mężczyzn, synów – podkreśliła.

Można skorzystać z darmowych badań

W ramach akcji "Męski Listopad" panowie powyżej 40. roku życia mogą skorzystać z darmowego przesiewowego badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. Jeśli wynik będzie niepokojący, wówczas pacjent zostanie skierowany na dalsze badania.

- Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest rozpoznanie wczesnego stadium choroby, w znaczący sposób wzrastają szanse na wyleczenie. Wiemy, jak ważne jest, aby zachęcać panów do zgłaszania się na nie jak najwcześniej. Dlatego jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy akcję "Męski Listopad" –  mówiła dr n.med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w BCO.

Profilaktyka jest bardzo ważna

W Polsce co roku 19 tys. panów choruje na raka gruczołu krokowego i jąder. Taką diagnozę każdego dnia słyszy aż 50 panów. Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie.

– Na początku choroba nie daje specyficznych objawów. Trzeba się badać, to daje szanse wykrycia choroby w początkowym stadium – podkreślił ordynator BCO.

– Czasami dbamy bardziej o swój samochód niż o swoje zdrowie. Zmieńmy to. Panowie, znajdźmy czas na swój "przegląd techniczny". Namawiajmy też do tego innych – apeluje zaś ambasador akcji Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

Do "Męskiego Listopada" przyłączyło się również Białostockie Centrum Treningowe N50, które zachęca wszystkich panów, do wzięcia udziału w męskich zajęciach siłowych, odbywających się w listopadowe niedziele.

W ramach akcji panowie mogą skorzystać z bezpłatnych badań, które będą odbywać się w soboty (11, 18 i 25 listopada) w godz. 10.00-15.00 oraz czwartki (16 i 23 listopada) w godz. 15.00-18.00. Chętni mogą zapisywać się, dzwoniąc pod numer tel. 85 6646888. Panowie nie muszą się w żaden sposób przygotowywać do badania PSA. Osoby, biorące udział w akcji dostaną również instrukcję samobadania jądra oraz gadżety przygotowane przez BCO.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39