Miałeś stłuczkę? Nie daj się oszukać. Pomoc, doradztwo i fachowy serwis w jednym miejscu - Kaliccy

2016.01.22 00:00
Niejednokrotnie w sytuacji kolizji czy stłuczki przeklinamy wszystko i wszystkich, traktując to zdarzenie jak koniec świata. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie, gdyż są Kaliccy - warsztat blacharsko-lakierniczy godny zaufania.
Miałeś stłuczkę? Nie daj się oszukać. Pomoc, doradztwo i fachowy serwis w jednym miejscu - Kaliccy
Fot: Kaliccy - serwis blacharsko-lakierniczy

Dlaczego akurat Kaliccy? Nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie ten serwis oferuje również rozliczenia bezgotówkowe ze wszystkimi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi.

Profesjonalizm bez fuszerki – napraw swoje auto na oryginalnych częściach

- W przypadku szkód z OC, nawet jeżeli ubezpieczyciel sprawcy w swojej kalkulacji ofertowej wskaże zastosowanie do naprawy części nieoryginalnych (zamienników), to nasz serwis montuje klientom wyłącznie części oryginalne, niezależnie od wieku pojazdu (chyba, że klient zadecyduje inaczej) i to nasz serwis bierze na siebie ciężar rozliczenia kosztów z ubezpieczycielem (rozliczenie bezgotówkowe) – mówi Marcin Kalicki z Serwisu Blacharsko-Lakierniczego Janusz Kalicki i Wspólnicy Sp.J.

Niezaprzeczalnym jest fakt, iż ceny części alternatywnych są zazwyczaj znacząco niższe, co ewidentnie ma wpływ na wysokość wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń odszkodowań. Warto jest więc mieć świadomość, że poszkodowanemu przysługuje wymiana uszkodzonych w wypadku komunikacyjnym części na część taką samą, jaka znajdowała się w samochodzie wcześniej lub wyliczenie odszkodowania na podstawie cen części niezbędnych do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. Wynika to z zasady pełnej naprawy wyrządzonej szkody, która jest określona w art. 363 § 1 kodeksu cywilnego: "naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej".

Walczyć o swoje

"Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie". Takie rozstrzygnięcie przyjął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 r. Jeśli mieliśmy stłuczkę i zostawiliśmy samochód w serwisie, to racją jest, że samochód po naprawie odzyska sprawność techniczną, niestety wartość handlowa pojazdu spada.

Jego cena sprzedażowa po naprawie - na skutek faktu, że jest powypadkowy - maleje. Co oznacza, że właściciel auta bezkolizyjnego o takich samych parametrach i tym samym roczniku zarobi w skutek sprzedaży więcej niż ten kierowca, który będzie chciał sprzedać pojazd powypadkowy.

Warto zaznaczyć również, że to właśnie serwis Kaliccy w imieniu poszkodowanego, dochodzi od ubezpieczyciela należnego odszkodowania z tytułu ubytku wartości rynkowej pojazdu. Dotyczy to aut, które zostały uszkodzone, a nie są eksploatowane dłużej niż 6 lat.

Nie wierzyć na słowo

W przypadku szkód z OC, nawet jeżeli ubezpieczyciel sprawcy orzeknie, iż naprawa auta jest ekonomicznie nieuzasadniona (zachodzi tzw. szkoda całkowita), to serwis Kaliccy wnikliwie może przeanalizować taką szkodę i sprawdzić wszystkie możliwości naprawy takiego auta, jeżeli klient wyraża chęć naprawy.

Szkoda całkowita następuje wtedy, gdy uszkodzenia pojazdu stanowią tak duży obszar, że naprawa przekraczałaby całkowitą wartość pojazdu sprzed wypadku. Bardzo często jednak dzieje się tak, że przy likwidacji szkód z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych niektóre zakłady ubezpieczeń - wzorując się na ubezpieczeniu autocasco - jako próg opłacalności naprawy przyjmują 70% wartości pojazdu. Nie ma to żadnych podstaw prawnych, dlatego też warto skonsultować decyzję z profesjonalnym serwisem, jakim są Kaliccy.

Samochód zastępczy nie tylko dla wybranych

Ponadto w przypadku szkód z OC poszkodowanemu kierowcy zawsze przysługuje możliwość pojazdu zastępczego. Mylne jest oraz zupełnie bezprawne odmawianie przez zakłady ubezpieczeniowe pokrycia kosztów najmu auta zastępczego, bowiem w momencie, gdy samochód jest w trakcie naprawy, a my potrzebujemy środka transportu, mamy prawo skorzystać z pojazdów zastępczych.

Nie musimy mieć działalności gospodarczej, by móc skorzystać z takiego przywileju, więc nie dajmy się oszukać. Prawnie mamy taką możliwość i warto z niej skorzystać. W ofercie Kalickich znajduje się szeroka gama nowych aut zastępczych.

Ważne jest, by pamiętać o tym, aby szkodę zgłaszać bezpośrednio do profesjonalnego serwisu blacharsko-lakierniczego, który kompleksowo oceni stan pojazdu i możliwości naprawy.

Zajrzyj też na: www.kaliccy.pl

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl

831 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39