Miasto bierze się za wylotówkę na Warszawę. Dwa duże konkursy ogłoszone

2017.05.17 07:57
Miasto przymierza się do dwóch inwestycji dotyczących wylotu z Białegostoku na trasę do Warszawy. Właśnie ogłoszono przetargi.
Miasto bierze się za wylotówkę na Warszawę. Dwa duże konkursy ogłoszone
Fot: GDDKiA

W ramach projektu "Poprawa dostępności komunikacyjnej Białegostoku od trasy Warszawy – włączenie do trasy ekspresowej S8", miasto planuje dwie duże inwestycje warte łącznie prawie 150 mln zł. Jedna z nich to rozbudowa al. Narodowych Sił Zbrojnych i al. Jana Pawła II, a druga to rozbudowa węzła drogowego w Porosłach, który połączy Trasę Generalską, al. Jana Pawła II i "ósemkę".

Pierwsze działania związane z tym przedsięwzięciem rozpoczęły się już w 2015 r. Opracowano koncepcję projektową, wydano też decyzję środowiskową do tej inwestycji. Kontrowersję wzbudzał jednak pomysł na rozwiązania dotyczące miejsca, w którym do głównej trasy włączać się mają drogi prowadzące z pobliskich miejscowości i podbiałostockich terenów inwestycyjnych. Mieszkańcy zwracali uwagę m.in. na "wąskie gardło", które w godzinach szczytu mogłoby prowadzić do poważnego korkowania się tego skrzyżowania.

W marcu bieżącego roku sprawą zajął się Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, nie wiadomo jednak, czy nakazał dokonać poprawek. Jak informują jednak przedstawiciele magistratu, ciągle jest możliwe ich naniesienie.

- Obecnie w toku jest postępowanie o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dla tej inwestycji. Jest to ten etap przygotowania przedsięwzięcia, na którym możliwe są jeszcze modyfikacje konkretnych rozwiązań dla tej inwestycji. Jednocześnie warto podkreślić, że jest to skomplikowany projekt, w którego przygotowanie zaangażowanych jest trzech zarządców dróg - mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Mimo że koncepcja może się ciągle zmienić, to miasto ogłosiło już dwa przetargi na wykonanie obu części projektu. Rozbudowa al. Narodowych Sił Zbrojnych i Jana Pawła II ma kosztować ponad 40 mln zł. Wybrany wykonawca będzie miał na wykonanie prac rok. Druga część związana z budową węzła jest dużo większa. Koszt tej inwestycji to ponad 106 mln zł, a zwycięzca przetargu na zrealizowanie zamówienia będzie miał 20 miesięcy. W obu wypadkach oferty można składać do 6 czerwca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

795 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39