Miasto chce podnieść opłaty w białostockich żłobkach

2022.01.11 18:43
Pierwsza po nowym roku sesja rady miejskiej w Białymstoku będzie w dużej mierze poświęcona organizacji opieki nad najmłodszymi białostoczanami.
Miasto chce podnieść opłaty w białostockich żłobkach
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Budowę złobka przy ul. Mościckiego zakończono pod koniec 2020 r.

Wyższe opłaty za żłobki

Dużo emocji wśród rodziców maluchów wzbudzi z pewnością propozycja podwyższenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku (do 10 godzin dziennie). Od marca 2022 r. ma ona wynosić nie 200 a 400 zł.

Jak argumentuje magistrat, opłata ta nie była podwyższana od 11 lat. Tę obowiązującą wprowadzono w 2011 r. Ponadto podwyżka związana jest z wchodzącą w życie ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Pomoc, która będzie udzielana rodzicom w formie kapitału lub dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku pokryje koszty związane z opłatą stałą. Zapewni to wsparcie budżetu miasta obciążonego rosnącym wynagrodzeniem oraz zwiększającymi się kosztami utrzymania.

Wzrosnąć ma nie tylko opłata stała. Od marca dzienny koszt wyżywienia żłobkowego malucha może wynieść nawet 10 zł (do tej pory maksymalna stawka żywieniowa nie mogła przekroczyć 7 zł i w większości żłobków wynosiła 6,50 zł). Wyższa stawka to przede wszystkim pokłosie wzrostu cen produktów używanych do przygotowywania posiłków oraz opłat za gaz i prąd.

Nie zmieni się natomiast wysokość dodatkowej opłaty za pobyt dziecka w żłobku powyżej 10 godzin dziennie - będzie wynosić 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki.

Ponadto rodziny korzystające z Białostockiej Karty Dużej Rodziny, tak jak do tej pory, będą mogły liczyć na obniżenie o połowę wysokości opłaty pobytowej, a więc będzie ona wynosić 200 zł.

Wyodrębnienie żłobka nr 9

Druga ważna kwestia to powstanie kolejnego żłobka. Chodzi tu o kwestie formalne. A mianowicie najnowszy miejski żłobek - przy ul. Mościckiego ma nie być już filią placówki nr 3 przy ul. Wasilkowskiej, a samodzielnym Żłobkiem Miejskim nr 9.

W uzasadnieniu uchwały w tej sprawie Urząd Miejski zaznaczył, że rozdzielenia filii od żłobka macierzystego wynika głównie z coraz większej ilość dzieci w tych placówkach. Obecnie w żłobku przy ul. Wasilkowskiej opieką objętych jest 148 dzieci, zaś w filii przy ul. Mościckiego - 152. Pojawiają się również coraz większe wymogi w zakresie bezpieczeństwa dzieci powodujące konieczność bezpośredniej odpowiedzialności. Pracujący w budynku kierownik filii ponosił mniejszą odpowiedzialność niż dyrektor, a ten musiał swój czas dzielić pomiędzy dwie placówki. Rozdzielenie będzie oznaczać lepsze zarządzanie, lepszy nadzór i skuteczniejsze, bardziej celne wykorzystanie środków.

Filia Żłobka Miejskiego nr 3 została oddana do użytku w styczniu 2021 r. Placówkę utworzono w formie filii w celu płynniejszego jej uruchomienia.

W związku z tymi zmianami na sesji staną też uchwały w sprawie ustalenia statutów obu żłobków - nr 3 i nr 9.

Łączenie przedszkoli

Miasto rozdziela żłobki, a przedszkola chce łączyć. Tak ma plan wobec 6 placówek. I tak radni zadecydują czy przedszkola nr 48 i 49 przy ul. Pogodnej połączyć w Zespół Przedszkoli nr 5, przedszkola 10 i 27 przy al. Piłsudskiego w Zespół Przedszkoli nr 6, zaś szkołę podstawową nr 4 przy ul. Częstochowskiej i przedszkole nr 14 przy al. Piłsudskiego w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Białymstoku.

Takie zmiany mają głównie uzasadnienie ekonomiczne. Chodzi o obniżenie kosztów zarządu poszczególnymi placówkami wchodzącymi w skład zespołu, które będą działały pod kierownictwem jednego dyrektora, ze wspólną administracją i obsługą. Ponadto wspólne administrowanie zasobami kadrowymi ułatwi zastępowanie nieobecnych pracowników oraz zoptymalizuje efektywność obsługi.

Oprócz tego na styczniowej sesji rady miasta stanie projekt uchwały ws. określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok.

Sesja odbędzie się w najbliższy poniedziałek (17.01) na stadionie miejskim w Białymstoku. Obrady można śledzić online. Początek o godz. 9.00.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1001 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39