Miasto inwestuje w miejsca opieki i nauki dzieci. W wielu placówkach zaszły spore zmiany

2024.03.18 14:53
Miejsca opieki i nauki dzieci wymagają ciągłych inwestycji, które mają związek z ich bieżącym utrzymaniem. Niekiedy konieczna jest też budowa nowych obiektów.
Miasto inwestuje w miejsca opieki i nauki dzieci. W wielu placówkach zaszły spore zmiany
Fot: UM Białystok

W ostatnich latach wiele zmian zaszło w wielu miejscach nauki i opieki dla dzieci. Inwestycje dotyczyły np. Żłobka Miejskiego Nr 8, Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa, Zespół Szkół Nr 16, Szkoły Podstawowej Nr 17 Specjalnej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego.

Pierwsza z wymienionych placówek powstała w 2019 r. Jest to jeden z najnowszych publicznych żłobków. Utworzenie placówki kosztowało 6 mln zł, z czego miasto otrzymało dofinansowanie z programu „Maluch +” na kwotę 3,8 mln. Na początku obiekt funkcjonował jako Filia Żłobka Nr 3, jednak od 2020 r. jest samodzielną jednostką budżetową. Obecnie opiekę w tym miejscu znajduje prawie 200 dzieci w wieku od 20 tygodni do 3 lat. Mali podopieczni mogą tu korzystać z zajęć pedagogicznych, ruchowych, muzycznych, plastycznych itp. Placówka jest przystosowana do osób z niepełnosprawnościami.

W ostatnich latach spore zmiany zaszły także w Zespole Szkół Mechanicznych im. św. Józefa przy ul. Wł. Broniewskiego 14. Aktualnie uczy się tu około 1000 osób. Kilka lat temu powstała tu stacja ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Wyremontowano też salę gimnastyczną. W ubiegłym roku odnowiono zewnętrzne boisko. Wszystko kosztowało 15 mln zł. W tym roku planuje się tu montaż instalacji fotowoltaicznej na bydynku hali samochodowej.

Kilka milionów złotych zainwestowano w modernizację Zespołu Szkół nr 16 przy ul. Zwycięstwa, gdzie kształci się prawie 200 uczniów. W skład placówki wchodzi Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 1 (SSPdP), Branżowa Szkoła I stopnia im. M. Grzegorzewskiej (BS I st.) oraz internat.  Ostatnio przebudowano tu kanalizację sanitarną i deszczową oraz dostosowano internat do przepisów przeciwpożarowych, co kosztowało ponad 4,5 mln zł. Za 2,8 mln zł wybudowano zaś warsztaty szkolne, a za 0,5 mln zł wybudowano siłownię zewnętrzną. Dzięki temu dziś młodzież ma do dyspozycji pracownię stolarską, krawiecką, fryzjerską, gastronomiczną, hotelową, ceramiczną, ogrodniczą i cukierniczą. To sprawia, że oferta placówki jest dużo bardziej interesująca. 

Z kolei w Szkole Podstawowej Nr 17 Specjalnej przy ul. Rzemieślniczej przebudowano salę gimnastyczną. Ta inwestycja kosztowała około 4,5 mln zł. W ramach niej wybudowano również nowe skrzydło, kupiono meble oraz środki dydaktyczne.

Inwestycje za około 81 mln zł zrealizowano w ostatnich latach w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Waldemara Kikolskiego przy ul. Antoniuk Fabryczny 40.  Wykonano termomodernizację oraz dostosowano budynki do przepisów przeciwpożarowych. Przebudowana została też sala gimnastyczna. Uczniowie mają teraz do swojej dyspozycji m.in. wielofunkcyjne boisko, mogą też uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w nieckach basenowych wg koncepcji Halliwick, pracowni integracji sensorycznej, sali doświadczania świata. Do tego w Ośrodku Wsparcia i Testów dostępne są dla dzieci nowe technologie asystujące, np. Cyber-oko (c-eye).

Redakcja
24@bialystokonline.pl

843 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39