Miasto wyemituje obligacje. Chce budować drogi

2020.02.04 12:47
Na kwotę 6,9 mln zł gmina Michałowo wyemituje obligacje. To zdaniem władz jest korzystniejsze niż zaciąganie kredytu, a pieniądze są potrzebne na inwestycje.
Miasto wyemituje obligacje. Chce budować drogi
Fot: pixabay.com

Gmina Michałowo wyemituje 6900 obligacji o nominale 1000 zł każda do indywidualnych (nie więcej niż 100) adresatów. Zaplanowano dwie transze w 2020 r. i jedną w 2021 r.

- Nasza gmina podjęła się realizacji różnego rodzaju działań inwestycyjnych i bieżących, jak np. przejęcie szkoły. Jeśli chodzi o bieżące działania mamy zabezpieczone środki w budżecie. Natomiast potrzebujemy środków na wkłady własne do projektów unijnych czy projektów z Funduszu Dróg Samorządowych. I nie powinniśmy odkładać tych inwestycji za 5 lat, jeśli teraz są możliwości. Emisja obligacji jest o wiele bardziej korzystna niż zaciąganie kolejnego kredytu. Odsetki też są mniejsze. Obligacje emitują już po raz kolejny Siemiatycze oraz Bielsk Podlaski – tłumaczy burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Podczas ostatniej sesji rady miasta zastanawiano się nad terminem wykupu obligacji. Radny Ryszard Balcerzak zaproponował, by nastąpiło to w 2026 r.
- Jeśli zadłużamy gminę na prawie 7 mln zł, to niech spłaca ta rada, która gminę zadłużyła, a nie pozostawia długi kolejnym - argumentował.

- W 2024 r. kończymy spłacanie kredytu, więc możemy zaplanować wykup obligacji od 2025 r. Jednakże w 2027 r. kończy się perspektywa unijna i na koniec może być dużo projektów, w których jako gmina moglibyśmy uczestniczyć. I nie ważne, kto wtedy będzie burmistrzem, raczej będzie mu zależało na inwestycjach dla dobra gminy. A nie byłoby korzystne obciążanie budżetu wykupem obligacji, gdy trzeba mieć środki na wkłady własne – przekonywał burmistrz Nazarko.

Ostatecznie wykup obligacji ma nastąpić w 2029, 2030 i 2031 r.

Wśród inwestycji, jakie mają powstać dzięki środkom z emisji obligacji wymieniano drogi dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Michałowo wsparła teraz 2 tego typu inwestycje: chodzi o przebudowę drogi powiatowej na odcinku Kuchmy – granica gminy Michałowo i przejście przez miejscowość Sokole (przebudowa z rozbudową). Istnieje też szansa na dofinansowanie remontu drogi w Topolanach. Radni Michałowa udzielili Powiatowi Białostockiemu pomocy w wysokości 30 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

987 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39