Międzynarodowa symfonia dźwięków w OiFP

2012.02.23 00:00
Muzyczny sojusz Rosji, Niemiec, Francji i Estonii. W piątek, 24 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert symfoniczny międzynarodowej wirtuozerii.
Międzynarodowa symfonia dźwięków w OiFP
Fot: materiały organizatora

Orkiestrę OiFP poprowadzi niemiecki dyrygent Daniel Huppert. Artysta jest Laureatem I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w maju 2011 roku. Obecnie Huppert jest pierwszym dyrygentem Mecklenburgische Staatskapelle w Schwerinie (Niemcy).

Koncert rozpocznie się wykonaniem utworu Cantus in memoriam Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwony wybitnego, współczesnego kompozytora Arvo Pärta. Jest rodzajem hołdu złożonego przez kompozytora zmarłemu w 1976 roku brytyjskiemu kompozytorowi Benjaminowi Brittenowi. Dzieło przeniknięte jest na wskroś subtelną metafizyką, a niezwykłość muzyki Arvo Pärta określanej jako "muzyka ciszy" przejawia się między innymi w tym, że łączy On wiele tradycji muzycznych w spójną, nierozerwalną całość.

Następnie wykonany zostanie III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 Camilla Saint-Saënsa, który został napisany w roku 1880 dla wybitnego wirtuoza hiszpańskiego Pablo Sarasatego. Jest ostatnim i najchętniej grywanym z trzech koncertów skrzypcowych Saint-Saënsa. Do jego niezaprzeczalnych walorów należy wyraźnie uchwytna elegancja formy i specyficznie francuska, lekka, ale i wytrawna technika kompozytorska. Wykona go rosysjski skrzypek - Igor Pikayzen z Rosji.

Drugą część koncertu wypełni VI Symfonia D-dur op. 60 (1880) Antonina Dvořáka. Początek o godz. 19. Więcej informacji na stronie: piątkowy koncert w OiFP

MAG

930 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39