Międzynarodowe ćwiczenia defensywne rozpoczęte. Część z nich prowadzona jest w Podlaskiem

2022.05.10 13:22
Rozpoczęło się ćwiczenie Defender Europe 22, w którym udział bierze 18 tys. żołnierzy - w tym również podlascy terytorialsi.
Międzynarodowe ćwiczenia defensywne rozpoczęte. Część z nich prowadzona jest w Podlaskiem
Fot: st. szer. Anna Wolska

Do 27 maja na terenie 9 państw - w tym Polski, odbywa się ćwiczenie Defender Europe 22. Bierze w nim udział łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego w Polsce około 7 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu. Część z ćwiczonych scenariuszy odbywa się na terenie województwa podlaskiego.

- Wśród ćwiczących formacji, obok wojsk operacyjnych, sił sojuszniczych i krajów partnerskich NATO, są także Wojska Obrony Terytorialnej. Do jednych z pierwszych zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej należała ochrona wyładunku amerykańskich żołnierzy oraz sprzętu pancernego, w tym czołgów Abrams. Terytorialsi współpracowali z pododdziałami regulacji ruchu, Wojskową Komendą Transportu oraz Żandarmerią Wojskową - przekazuje oficer prasowy Łukasz Wilczewski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do innych zadań powierzonych WOT w trakcie ćwiczenia należą m.in.: wprowadzenie wojsk operacyjnych i sił sojuszniczych do Stałych Rejonów Odpowiedzialności brygad OT, wsparcie swobody manewru czy ochrona lądowisk dla śmigłowców i rejonów zrzutowisk wojsk powietrznodesantowych.

- Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO. Należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie jest wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania ich rozpoczął się w 2021 r. - wyjaśnia oficer prasowy.

W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy Wojska Polskiego w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną m.in. epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1013 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39