Międzynarodowe Targi Książki. Tłumy osób ściągnęły do Opery [ZDJĘCIA]

2019.04.13 08:00
Przed nami literacki weekend. W Białymstoku trwają Międzynarodowe Targi Książki. W programie jest kilkadziesiąt spotkań z pisarzami, a na stoiskach można kupić książki z rabatami. To 8. edycja imprezy.
Międzynarodowe Targi Książki. Tłumy osób ściągnęły do Opery [ZDJĘCIA]
Fot: Anna Dycha

Dlaczego nie trzeba bać się wilka?

W piątkowym programie imprezy było dużo wydarzeń adresowanych do dzieci. Grzegorz Kasdepke poprowadził spotkanie z Tomaszem Samojlikiem i Adamem Wajrakiem - autorami komiksów i książek poświęconych Puszczy Białowieskiej. Jednym z bohaterów komiksów Samojlika jest żubr Pompik. Dlaczego żubr? - dopytywał Kasdepke.

- Żubr jest symbolem Podlasia, to najbliższe memu serce zwierzę. Wychowałem się na skraju Puszczy Białowieskiej - odpowiadał rysownik i scenarzysta. - Lubiłem czytać dzieciom książki o zwierzętach. Gdy zdecydowałem się zrobić własną opowieść, bohaterem musiał być koniecznie żubr. Tak powstał żubr Pompik.

Z kolei Adam Wajrak opowiadał o wilkach.

- Wilków nie ma się co bać. Są bardzo płochliwe, nie spotyka się ich bardzo często - opowiadał dziennikarz i autor książek. - Kiedy zwierzę jest chore, ma wściekliznę, podchodzi do nas, to już jest nienormalne.

Doradzał też, by w lesie z psem chodzić zawsze na smyczy. Pies to udomowiony wilk. Dla saren i łosi jest drapieżnikiem i one czują się zagrożone.

Dzieci także mogły zadać pytania autorom. - Czy jakieś zwierzęta zaatakowały was w Puszczy Białowieskiej? - pytał jeden z chłopców.

- Trzy razy żubry mnie pogoniły, ale to moja wina, bo zbyt blisko podszedłem z aparatem, zbyt bardzo się im naprzykrzałem - przyznał z rozbrajającą szczerością Wajrak.

Albumy i komiksy

Oczywiście atrakcji nie zabrakło tez dla dorosłych czytelników. Mogli wybierać wśród nowości wydawców z całego kraju. W białostockich Targach już po raz kolejny uczestniczy Wydawnictwo Arkady.

- Przyjeżdżamy na targi dla swoich czytelników - mówił Tadeusz Deptuła, zastępca dyrektora ds. handlu i marketingu Wydawnictwa Arkady. - Przywieźliśmy m.in. takie tytuły jak: "Historia sztuki", "Historia kina", "Historia fotografii", "Bosch. Zbliżenia" czy "Kwiaty baroku".

Fascynującym wydawnictwem są "Książki, które zmieniły świat". Prezentuje ponad 80 najbardziej cenionych, rzadkich i ważnych dziełach pisanych, od zwojów znad Morza Martwego, przez Biblię Gutenberga, po "Harry'ego Pottera".

- Na białostockie Targi przywozimy także albumy o ikonach, które cieszą się tutaj dużym zainteresowaniem - dodawał Tadeusz Deptuła. - Staramy się, by nasze pozycje były ładnie wydane i świetnie przetłumaczone.

Swoje publikacje przywieźli też wydawcy komiksowi. W tym roku na Targach pojawili się Timof Comics, Hanami, Mandioca, Scream Comics, Kameleon. Można zaopatrzyć się w jeszcze ciepłe, przywiezione z Białostockich Zakładów Graficznych, nowości Timofa, jak: album "Kłamstwo i jak to robimy" (autor: Tommi Parrish) czy "Banda dwóch" (autor: Danilo Beyruth). Na stoisku Kameleona jest bogaty wybór kultowego "Likwidatora" Ryszarda Dąbrowskiego przez lata związanego z regionem.

Wydawcy kuszą czytelników nie tylko książkowymi nowościami, ale też dodatkowymi gadżetami. Na wielu stoiskach można znaleźć np. płócienne torby, a także notesy czy zakładki.

Co jeszcze w programie?

W sobotę (13.04) ciąg dalszy imprezy. W programie są spotkania m.in. z: prof. Jerzym Bralczykiem i psychologiem Lucyną Kirwil (wokół książki "Pokochawszy. O miłości w języku"), Mariuszem Szczygłem - autorem książek "Gottland", "Projekt: Prawda", "Nie ma", Marcinem Wichą - grafikiem, eseistą, autorem książek dla dzieci, laureatem Paszportu Polityki (2017), Nagrody Literackiej Witolda Gombrowicza (2018) za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" czy Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem, reportażystą, autorem m.in. książek "Skucha" czy "Audyt".

Z kolei w niedzielę (14.04) odbędą się spotkania m.in. z Joanną Bator, publicystką, felietonistą, pisarką, autorką książek "Piaskowa Góra" czy "Ciemno, prawie noc", Chrisem Carterem, psychologiem kryminalnym, gitarzystą rockowym, autorem serii książek o przygodach detektywa Roberta Huntera, Joanną Kuciel-Frydryszak (wokół książki "Służące do wszystkiego"). Będą też lokalne akcenty - premiera książki "O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem" Krzysztofa Szubzdy czy spotkanie z prof. Adamem Czesławem Dobrońskim i Anną Worowską wokół książki "Wieś podlaska".

Targi odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek. Ich głównym organizatorem jest Fundacja Sąsiedzi.

Program: 8. Międzynarodowe Targi Książki/Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

738 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39