Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka". To już 33. edycja

2020.09.03 16:35
Od 3 do 6 września, trwa festiwal "Walizka" w Łomży. Odbędzie się wiele pokazów teatralnych, przygotowanych przez aktorów z całej Polski.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka". To już 33. edycja
Fot: Teatr Lalki i Aktora w Łomży
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" 2019

Motyw przewodni

"Walizka" to Międzynarodowy Festiwal Teatralny,odbywa się co roku i skupia teatry portatywne. W każdym roku, prezentowane są różne motywy przewodnie. Podczas 33. edycji festiwalu będzie nim "Teatr uliczny i urok animacji".

W ramach programu będą zaprezentowane dwa nurty, przedstawiające m.in. przeobrażenie teatru ulicznego czy jego znaczenie w kreowaniu nowych zjawisk w sztuce. „Walizka” to prezentacja interesujących spektakli tworzonych przez artystów, którzy pokazują znaczenie współczesnego teatru ulicznego i współczesnego teatru lalkowego w kreowaniu przestrzeni i jej kolorytu.

- Dla nas najważniejszy jest bezpośredni kontakt z widzem, który może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia i jego obcowania ze sztuką face to face –  mówi Jarosław Antoniuk dr Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Teatr będzie wszędzie

Przedstawienia odbywać się będą m.in. na ulicach, w parkach, przy Katedrze oraz w największej galerii handlowej w Łomży. Będzie to przestrzeń dla wszystkich widzów. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach warsztatowych. W tych miejscach nie będzie tradycyjnych środków teatralnych, takich jak scena, kurtyna, kulisy, ale za to będą niezapomniane wrażenia. W Łomży, przez tych kilka dni teatr będzie wszędzie.

- Dbając o bezpieczeństwo widzów i artystów oraz niemożliwość przeprowadzenia planowanego wydarzenia, odwołaliśmy czerwcowy festiwal, który był przygotowany od strony programowej, jak i formalnej. W programie miało znaleźć się dwadzieścia teatrów z 11 krajów i w naszej ocenie festiwal miał być wydarzeniem artystycznym. Zachowujemy kontynuację festiwalu, jego różnorodność artystyczną, jak również umożliwimy publiczności bezpośredni kontakt ze sztuką i twórcami w przestrzeni miejskiej. To również nadzieja powrotu do teatru i do „normalności” - podkreśla Jarosław Antoniuk.

Program

Wernisaż wystawy fotograficznej w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży rozpocznie się o 17:00, a o 17:30 - pierwszy spektakl.

Teatr Muzikanty z Gliwic na ul. Długiej wystawi "Historię muzyki”, a jeszcze tego samego dnia na placu katedralnym o godz. 18:30, spektakl "Drom – Ścieżkami Romów” zaprezentuje Teatr Migro z Krakowa.

W sumie do niedzieli (6.09) można będzie obejrzeć 11 przedstawień w plenerze w wykonaniu 8 zespołów z całej Polski. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowy program

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39