Mieszkańcy decydują o rozwoju Białegostoku. Każdy może wziąć udział

2021.10.08 16:56
W czwartek (7.10) odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne na temat Strategii Rozwoju Białegostoku. Na stadionie miejskim zgromadziło się kilkadziesiąt osób.
Mieszkańcy decydują o rozwoju Białegostoku. Każdy może wziąć udział
Fot: Dawid Gromadzki /UM Białystok

Trwają konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Białegostoku – dokumentu, który powstaje w Urzędzie Miejskim co dziesięć lat. Jego autorzy chcą poznać opinie i pomysły mieszkańców co do wizji rozwoju miasta do 2030 roku.

Uczestnicy spotkania na stadionie miejskim poznali główne założenia projektu dokumentu, a następnie eksperci przedstawili poszczególne obszary tematyczne Strategii.

W spotkaniu uczestniczyli:
- Andrzej Parafiniuk – ekspert ds. rozwoju gospodarczego;
- dr hab. Bogusław Plawgo, prof. UwB – ekspert ds. kapitału ludzkiego i społecznego;
- dr hab. inż. arch. Bartosz Czarnecki, prof. PB – ekspert ds. zagospodarowania przestrzennego;
- prof. dr hab. Piotr Banaszuk – ekspert ds. środowiska;
- Jarosław Antychowicz – ekspert ds. smart city.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy wskazywali na konieczność ujęcia w dokumencie zagadnień związanych z ochroną środowiska, rozwojem gospodarczym, edukacją czy infrastrukturą miejską.

- Poruszano kwestie dotyczące terenów zielonych, dążenia do osiągnięcia zeroemisyjności, podnoszenia poziomu świadomości i edukacji ekologicznej. W trakcie spotkania mieszkańcy postulowali o szersze wsparcie przedsiębiorczości, działania na rzecz pozyskiwania inwestorów zewnętrznych oferujących atrakcyjne miejsca pracy oraz podkreślenie znaczenia szkolnictwa zawodowego. Do przedstawionych uwag i pytań odnosili się eksperci oraz zastępca prezydenta Miasta Przemysław Tuchliński - informuje Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Konsultacje społeczne projektu "Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku do 2030 roku" rozpoczęły się 14 września i potrwają do 20 października. Mogą wziąć w nich udział mieszkańcy Białegostoku, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność na rzecz białostoczan.

13 października planowane jest kolejne spotkanie konsultacyjne, tym razem w formule on-line. Zarejestrować się na to spotkanie można do 11 października do godz. 16.00. Udział w konsultacjach można wziąć także poprzez wypełnienie ankiety elektronicznej albo papierowej i złożenie jej w wyznaczonych punktach Urzędu Miejskiego w Białymstoku: przy ul. Słonimskiej 1 i przy ul. Św. Rocha 3.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1300 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39