Dom

"Mieszkanie dla Młodych". 100 mkw. powierzchni domu nie wystarczy?

2013.09.06 00:00
Program "Mieszkanie dla Młodych" wielokrotnie ewoluował od momentu zapowiedzi. Górna granica powierzchni objętej projektem na budowę domu w pierwotnej wersji wynosiła 100 mkw. Czy to wystarczająca wielkość lokum? Program nadal budzi wiele emocji.
"Mieszkanie dla Młodych". 100 mkw. powierzchni domu nie wystarczy?
Fot: ESD

Ciągłe zmiany w projekcie

Na początku ustawa miała nie obejmować budowy domu, a jedynie lokale z rynku pierwotnego - do 75 mkw. Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zaproponowała niedawno kilka zmian, m.in. możliwość zakupu lub budowy domu jednorodzinnego do 100 mkw. oraz podniesienie limitów cen mieszkań i domów objętych programem.

Więcej szczegółów: Dofinansowanie także na budowę i kupno domu? Prace nad projektem "Mieszkanie dla Młodych"

Zmiany w projekcie proponuje także klub PO, który uważa, że rodzina z trójką dzieci powinna być dodatkowo uprzywilejowana w ramach programu i że powinna mieć możliwość kupienia lokum o 10 mkw. większego niż pierwotnie zakładano w ustawie: lokal - do 85 mkw., dom - do 110 mkw. Dofinansowanie państwa w tym przypadku pozostałoby bez zmian (obejmuje 50 mkw.).

Osoby budujące dom systemem gospodarczym mogłyby ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane w ramach projektu. Pozostali od przyszłego roku nie będą mieli już tej możliwości.

Szczegóły: Budowa lub remont budynku mieszkalnego – ostatnia szansa na zwrot podatku VAT

100 mkw. - mało, czy dużo?

Przyjmuje się, że dom o powierzchni użytkowej w przedziale 100 - 140 mkw. jest wystarczający dla 4-osobowej rodziny. Czy zatem górna granica maksymalnej powierzchni 100 mkw. zakładana w programie "Mieszkanie dla Młodych" jest odpowiednia?

Warto pamiętać, że w przypadku programu "Rodziny na Swoim" górna granica wielkości powierzchni wynosiła 140 mkw., a w pierwszym roku funkcjonowania ustawy kredyt na budowę domu wzięło aż 35% beneficjentów projektu. W latach 2007 – 2013 ok. 20% wszystkich kredytów stanowiły te zaciągnięte na budowę domu.

Portal MieszkanieDlaMlodych.pl przeprowadził wśród respondentów sondę, w której zadano pytanie: "Czy według ciebie 100 mkw. powierzchni użytkowej to wystarczający metraż domu?". 47% ankietowanych osób odpowiedziało, że 100 mkw. jest zadowalające, 30% - że to za mało, a 23% nie miało zdania na ten temat.

Projekt "Mieszkanie dla Młodych" ma wejść w życie w 2014 roku.

Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl

952 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39