Migranci nadal próbują przekroczyć granicę. Nieletni cudzoziemiec uciekł do Niemiec

2022.02.10 11:43
Minionej doby 15 migrantów próbowało przekroczyć polsko-białoruską granicę. Z kolei na początku lutego z placówki opiekończo-wychowawczej w Supraślu uciekł nieletni Syryjczyk.
Migranci nadal próbują przekroczyć granicę. Nieletni cudzoziemiec uciekł do Niemiec
Fot: SG

W środę (9.02) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 15 cudzoziemców: 7 obywateli Pakistanu, 5 obywateli Jemenu i 3 obywateli Gwinei.

- Osoby przyleciały w styczniu i lutym z Rosji. W tym miesiącu było 106 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski - przekazują pogranicznicy.

Od początku roku takich prób odnotowano w sumie 1146.

Z kolei, jak informuje chorąży sztabowy Michał Bura z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w minionym tygodniu, nieletni obywatel Syrii, objęty wnioskiem o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, oddalił się samodzielnie z domu dziecka.

- Na przełomie grudnia i stycznia Straż Graniczna zatrzymała nieletniego obywatela Syrii. Cudzoziemiec wyraził chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Stosowny wniosek złożył w jego imieniu pełnomocnik. Obywatelowi Syrii został przydzielony kurator, a jego skierowano do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Supraślu - informuje chor. sztab. Michał Bura.

1 lutego 17-letni Syryjczyk uciekł z placówki. Młody mężczyzna prawdopodobnie udał się do Niemiec, gdzie jak wcześniej sygnalizował przebywa jego rodzina. Placówka opiekuńcza w Supraślu poinformowała o tym zdarzeniu odpowiednie instytucje: sąd, policję i Straż Graniczną.

- Koszty jego pobytu, czynności administracyjnych, zabezpieczenia medycznego itd. poniesie państwo polskie. Wszystko wskazuje na to, iż jest to kolejna sytuacja, w której to cudzoziemiec wprowadził w błąd polskie instytucje, deklarując chęć otrzymania ochrony międzynarodowej. Jego jedynym celem po nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej było przedostanie się do Europy Zachodniej - uważa chorąży sztabowy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1328 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39