Mija 39. miesięcy od aresztowania Andrzeja Poczobuta

2024.06.25 11:02
W poniedziałek odbyła się akcja solidarności z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi. "Mamy taką cichą nadzieję, że świat się zmieni i zakręci w taką normalną stronę - bez wojen, represji, bez państw, które niszczą człowieka, bez aparatu terroru" - powiedziała Anna Kietlińska.
Mija 39. miesięcy od aresztowania Andrzeja Poczobuta
Fot: mat. prasowe

W poniedziałek, 24 czerwca, w 39. miesięcznicę aresztowania Andrzeja Poczobuta, w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi.

25 marca 2021 roku Andrzej Poczobut został zatrzymany w Grodnie po rewizji w jego mieszkaniu, a następnie przewieziony do aresztu w Mińsku. 8 lutego 2023 roku Polak usłyszał wyrok 8 lat pozbawienia wolności. W politycznym procesie Poczobut został oskarżony o „wzniecanie nienawiści” oraz „wzywanie do działań na szkodę Białorusi”. Sędzia Dzmitryj Bubieńczyk ogłosił wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności.

- Za dużo nie można tak naprawdę powiedzieć, bo niestety sytuacja na Białorusi się nie zmienia. Nadal jest bardzo ciężka, nasi koledzy są w więzieniu, Andrzej nadal jest w kolonii karnej w Nowopołocku. Dobrą informacją jest to, że na dziś nie jest w karcerze, no i zaczęli mu dawać leki na serce - przyznał wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski podczas zgromadzenia.

Od trzech lat akcje solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Związek Polaków na Białorusi.

Szefowa podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Anna Kietlińska, podkreśliła znaczenie tych działań. - Tym, że tu stoimy, pokazujemy, że my się do końca nie przyzwyczailiśmy do tej sytuacji na Białorusi i mamy taką cichą nadzieję, że świat się zmieni i zakręci w taką normalną stronę - bez wojen, represji, bez państw, które niszczą człowieka, bez aparatu terroru.

Podczas zgromadzenia w Białymstoku uczestnicy wyrazili swoją solidarność z Andrzejem Poczobutem oraz innymi więźniami politycznymi na Białorusi. Wydarzenie było również okazją do przypomnienia społeczności międzynarodowej o trudnej sytuacji na Białorusi i apelowania o większe zaangażowanie w obronę praw człowieka w regionie.

Akcje solidarności odbywają się w Białymstoku od czerwca 2021 r., w centrum miasta, na skwerze przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Początkowo były to akcje wsparcia dwóch osób – Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Po wyjściu prezes Związku Polaków na Białorusi z aresztu, uczestnicy comiesięcznych spotkań solidaryzują się z Poczobutem. Na skwerze stoi instalacja z wizerunkiem dziennikarza.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1066 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39