Miliardy dla Podlaskiego. Czy województwo z nich skorzysta?

2023.06.28 18:51
Od 2007 r. to już trzecie rozdanie funduszy, które Unia Europejska przeznacza specjalnie dla najsłabiej rozwiniętych polskich regionów. Ma szansę skorzystać z nich województwo podlaskie. Ile otrzyma środków - będzie zależeć od naszych przedsiębiorców i samorządowców.
Miliardy dla Podlaskiego. Czy województwo z nich skorzysta?
Fot: Pixabay

Rusza program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 - następca wcześniejszego Programu Rozwój Polski Wschodniej. Skorzystać będą z niego mogły najmniej rozwinięte województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie oraz mazowieckie, ale bez Warszawy i 9 otaczających stolicę powiatów.

W tym rozdaniu jest w nim 2,65 mld euro, czyli prawie 12 mld zł. To 650 mln euro więcej niż w perspektywie 2014-2020.

- Podlaskie jest bardzo aktywne w korzystaniu ze środków z Polski Wschodniej zarówno z perspektywy 2007-2013, jak i 2014-2020. Tylko w perspektywie 2014-2020 pozyskano przez przedsiębiorców z tego województwa, samorząd województwa i jednostki samorządu terytorialnego 2,2 mld zł - podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Tylko z tego programu powstało 809 miejsc pracy, 613 przedsiębiorców uzyskało wsparcie, powstało 53 km dróg, 139 km linii kolejowych, zakupiono 64 szt taboru ekologicznego, który jeździ po miastach województwa - podlicza.

Jak informuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, z 2,65 mld euro, które teraz są w programie 500 mln euro zostanie skierowanych do przedsiębiorców, a 1,3 mld euro do samorządów. Nie jest natomiast określone, ile środków trafi do każdego z województw. Regiony muszą więc o fundusze między sobą rywalizować - wsparcie otrzymają najlepsze inwestycje infrastrukturalne i projekty biznesowe.

- Tylko i wyłącznie od aktywności wnioskodawców będzie zależeć, ile z tych środków będzie pracowało na korzyść województwa podlaskiego - mówi sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pierwsze nabory wniosków o dotacje - póki co dla przedsiębiorców - już ruszyły. Co więcej, w bieżącym roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie chciało uruchomić konkursy aż na 70% środków, które są w tym programie. Pierwsze środki będą wypłacane też jeszcze w tym roku.

- To ważne, byśmy jak najszybciej mogli wdrażać ten program, by środki jak najszybciej mogły pracować na rzecz beneficjentów - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Jak podkreśla, bardzo cieszy się z uruchomienia tych funduszy, tym bardziej, że zaakceptowano znaczną część uwag, którą do programu zgłosiła Komisja marszałków do spraw polski wschodniej.

- Bardzo dużo z tego co żeśmy zgłosili, potężna część, została ujęta w projekcie przez Komisję Europejską - mówił marszałek.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będą przeznaczone na: rozwój biznesu, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Nie ma jednak co liczyć, by mogło z nich powstać np. lotnisko regionalne. Na ten cel - jak zapowiada marszałek można starać się na rozbudowę już istniejących lotnisk, (np. hangary, miejsca odpraw i infrastruktura uzupełniającą na Krywlanach) z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
Glosel sp. z o.o. sp.k.
Glosel sp. z o.o. sp.k.al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6
15-111 Białystok
www.glosel.pl

Więcej informacji
1441 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39