Miliony na czystą wodę i odnawialne źródła energii. Wyłoniono pierwsze inwestycje

2017.02.22 08:04
Zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody, rozbudowana będzie oczyszczalnia ścieków, a kolektory słoneczne i nowoczesne piece pojawią w 215 domach. 3 gminy dostały dotacje na realizację inwestycji.
Miliony na czystą wodę i odnawialne źródła energii. Wyłoniono pierwsze inwestycje
Fot: pixabay.com

Złożyli dokumenty i dostali pieniądze

Gmina Tykocin oraz Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy wzięły udział w konkursie na inwestycje w sektorze gospodarki wodno-ściekowej. Przeszły pozytywnie ocenę i decyzją zarządu województwa, otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji rozbuduje oraz przebuduje oczyszczalnię ścieków w Choroszczy. Przedsięwzięcie warte jest 28,6 mln zł, a dotacja wyniesie 19,3 mln zł. Natomiast gmina Tykocin zmodernizuje stację uzdatniania wody i miejską oczyszczalnię ścieków oraz wybuduje ujęcie wody. Koszt projektu to 5,5 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 2,8 mln zł.

Warto przypomnieć, że konkurs na wsparcie tego rodzaju pomysłów wciąż trwa. Mogą w nim wziąć udział samorządy, podmioty świadczące usługi z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz inne podmioty wykonujące usługi publiczne, w tym przedsiębiorstwa. Termin składania wniosków upływa 31 marca.

Czarna Białostocka postawiła na OZE

Ponadto gmina Czarna Białostocka otrzyma pomoc finansową z RPOWP na inwestycje w odnawialne źródła energii. Kupi i zamontuje na dachach domów mieszkańców 159 kolektorów słonecznych wykorzystujących energię słoneczną do podgrzania wody użytkowej. Pozwoli to ograniczyć w gospodarstwach domowych zużycie energii elektrycznej, spalanie węgla, oleju itp. W ramach tego projektu gmina kupi również 56 nowoczesnych pieców opalanych paliwem pochodzącym z biomasy (pelet, zrębek, drewno). Zastąpią one stare piece węglowe, pilnie wymagające wymiany.

Warto dodać, że we wspomnianej gminie nie funkcjonuje sieć gazowa, a ciepłownicza obsługuje jedynie zabudowę wielorodzinną i budynki użyteczności publicznej. Domy jednorodzinne korzystają więc z indywidualnych kotłowni, często bardzo przestarzałych. Dlatego realizacja tego projektu jest tak istotna. Spowoduje ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów z domowych pieców grzewczych. Inwestycja warta jest blisko 2,5 mln zł, dofinansowanie z RPOWP wyniesie 1,8 mln zł.

Zobacz też: Pozyskiwana będzie m.in. woda dobrej jakości. Szykują się duże inwestycje

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39