Mini-festiwal i Pan Brzuchatek. Nowy sezon w BTL

2010.08.17 00:00
Białostocki Teatr Lalek już szykuje się do rozpoczęcia nowego sezonu. Mini-festiwal teatralny i premiera spektaklu dla najnajmłodszych pt. "Pan Brzuchatek" już we wrześniu.
Mini-festiwal i Pan Brzuchatek. Nowy sezon w BTL
Fot: BTL
scena ze spektaklu "Mały tygrys Pietrek"

- Początek roku szkolnego nie jest dobrym czasem na huczne rozpoczęcie sezonu w teatrze, wystawianie premier. Mimo tego, chcemy wrócić po wakacyjnej przerwie nieco inaczej - zapowiada Marek Waszkiel - dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

W dniach 7 - 12 września odbędzie się w Lalkach Mini-festiwal spektakli repertuarowych. Będą to osobliwe propozycję, które właśnie wróciły z festiwali lub za chwilę jadą gdzieś daleko. Wśród nich będzie jedna premiera, takiego spektaklu w BTL-u jeszcze nie było.

Brzuchatek dla najnajmłodszych

Od kilku lat w Polsce, coraz większą popularnością cieszy się nurt teatru dla najnajmłodszych. Pierwsze spektakle dla małych i bardzo małych dzieci zaczęły powstawać w latach 80-tych w Skandynawii, skąd rozprzestrzeniają się na cały świat. Premierą tego typu przedstawienia w Białymstoku będzie "Pan Brzuchatek".

- Zrobiliśmy ten spektakl z myślą i na życzenie publiczności. Często przychodzą do nas młodzi rodzice z maluchami i pytają się czy mamy coś w repertuarze dla ich dziecka - mówi Marek Waszkiel. Niezwykłość "Pana Brzuchatka" polega również na tym, że będzie to spektakl grany na miękkiej podłodze, bez butów, prawdopodobnie bez opieki rodziców, oglądany prawie że na brzuchu. Tekst sztuki napisała Marta Guśniowska, dramaturg BTL, w ramach stypendium "Młoda Polska". Po raz pierwszy w roli reżysera wystąpi Ryszard Doliński. Wybrała go Martyna Dworakowska - młoda, pochodząca z Białegostoku scenografka, obecnie pracująca w Pradze.

Teatr swój widzę żywy

Dla widzów dorosłych będą natomiast grane: "Chopin-Impresja" czyli spektakl i koncert jednocześnie. Sztuka łączy kunszt artystyczny animacji marionetką z wirtuozerią gry na fortepianie. Będzie to wyjątkowa okazja do zobaczenia podróżującego po całym świecie przedstawienia. "Fasada", która wróci z chorwackiego Zagrzebia, "Valerie" i spektakle familijne tj. "Kopciuszek" i "Mały tygrysek Pietrek".

Marek Waszkiel zdradził również, że białostockie Lalki mają ambicję prowadzić zajęcia edukacyjne. W planach jest stworzenie centrum szkoleniowego dla animatorów teatralnych, a dla dzieci i młodzieży wzorem lat ubiegłych będą organizowane warsztaty plastyczne i lekcje teatralne. Dyrektorowi BTL marzy się ruchoma, duża scena teatru z możliwością ustawiania siedzeń na różnych wysokościach.

- Teatr musi być w ruchu, bez niego umiera - podsumowuje. Już niebawem projekt przebudowy i sceny zostanie rozstrzygnięty. Nowe pomysły i plany dotyczą także wydawnictwa teatru. Na początek w wersji książkowej ukaże się tekst "Pana Brzuchatka", a w ramach serii klasyka teatru - Jan Olśnica.

Bilety i karnety w promocyjnej cenie na Mini-festiwal do nabycia w kasie teatru od 1 września. Szczegóły: Otwarcie sezonu w BTL

MAG

867 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39