Minionej doby ponad 100 osób próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

2022.04.26 09:31
Tak dużej liczby nielegalnego przekroczenia granicy nie było od dawna. Ponadto minionej doby doszło do 2 dużych siłowych prób, podczas których w polskie patrole poleciały kamienie i kije. SG odkryła również kolejny przypadek "tajemniczych pełnomocnictw".
Minionej doby ponad 100 osób próbowało przedostać się z Białorusi do Polski
Fot: SG

Rekord w tym miesiącu

W poniedziałek (25.04) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi aż 103 cudzoziemców - m.in. obywateli: Jordanii, Maroka i Senegalu. To więcej niż przez cały weekend.

- Były dwie siłowe próby przekroczenia granicy. Jedna w rejonie placówki SG w Czeremsze, gdzie 38 osób nielegalnie przekroczyło granicę i w rejonie placówki SG w Mielniku, gdzie odnotowano 21 osób. W polskie patrole rzucano kamieniami i kijami - przekazują pogranicznicy.

Minionej doby w rejonie miejscowości Budy (powiat hajnowski) policjanci zatrzymali osobę podejrzaną o pomoc 5 obywatelom Afganistanu w nielegalnym przekraczaniu granicy.

- Mężczyzna, obywatel Polski został zatrzymany. Przebywa w areszcie. Pojazd został odholowany na policyjny parking. Obywatele Afganistanu zostali przekazani SG - informuje Edyta Wilczyńska, rzeczniczka prasowa podlaskiej policji.

Zagadkowe pełnomocnictwa

W sobotę (23.04) Straż Graniczna została poinformowana, że w pobliżu Białowieży jest samochód jednej z firm świadczącej usługi przewozu osób. Po wysłaniu na miejsce patrolu żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG, okazało się, że w pobliżu wskazanych znajduje się grupka obywateli Syrii.

- Mężczyzna i kobieta mimo że czekali na samochód, który miał ich wywieźć z obszaru objętego zakazem wjazdu, posiadali przy sobie już podpisane pełnomocnictwa do ich reprezentowania o ubieganie się o ochronę międzynarodową w naszym kraju. Wstawiona w pełnomocnictwach data tym razem była zgodna z dniem ujawnienia cudzoziemców. Zagadką natomiast jest, kiedy i w jaki sposób wręczono im te dokumenty do podpisania. Po przewiezieniu cudzoziemców do pomieszczeń Placówki SG w Białowieży nie trzeba było długo czekać na telefon od ich pełnomocnika. Pełnomocnik nie tylko wiedział, że ujawniliśmy osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, ale znał również dokładne współrzędne miejsca ich ujawnienia - relacjonuje mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obywatele Syrii - rodzice z trójką dzieci, obecnie przebywają w Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Połowcach. Funkcjonariusze SG objęli cudzoziemców niezbędną opieką. Wszyscy są w dobrym stanie zdrowia.

Podobna sytuacja miała miejsce również na początku kwietnia, kiedy to ujawnione osoby posiadały ze sobą pełnomocnictwa z datą wcześniejszą.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

2016 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39