Minister Cyfryzacji na Politechnice Białostockiej. Zadał studentom trudne pytanie

2024.04.19 15:06
Politechnikę Białostocką odwiedził Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji - Krzysztof Gawkowski. Spotkał się nie tylko z rektorem uczelni Martą Kosior-Kazberuk, ale i studentami, z którymi poruszył ważny temat dla przyszłości ludzkości.
Minister Cyfryzacji na Politechnice Białostockiej. Zadał studentom trudne pytanie
Fot: D. Piekut/PB

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odwiedził w ostatnich dniach największą uczelnię techniczną w regionie. Po spotkaniu z rektorem uczelni znalazł czas dla studentów, osób, które tworzą uczelnianą społeczność.  Rozmawiał z nimi  o przyszłości AI – sztucznej inteligencji.

Politechnika Białostocka jako największa uczelnia techniczna i przede wszystkim pracująca na rzecz regionów ma w swojej misji zarówno edukację w zakresie kompetencji cyfrowych,  cyberbezpieczeństwa i wszystkich elementów z tym związanych, ale prowadzi też szereg badań i prac eksperckich w tym zakresie i zamierza te działania kontynuować. One wiążą, żeby się z wypełnianiem misji uczelni – edukacyjnej, naukowej, jak też współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym również w zakresie rozwijania bezpieczeństwa i świadomości społecznej w zakresie zagrożeń świata wirtualnego - powiedziała podczas rozmowy z ministrem rektor PB.

Krzysztof Gawkowski skupił się na perspektywach, jakie daje branża informatyczna teraz i w przyszłości. 

– Nie da się budować rozwoju państwa bez technologii digitalizacji, cyfryzacji, informatyzacji, a szczególne miejsce mają kierunki techniczne. Bardzo się cieszę, że Politechnika Białostocka podejmuje wyzwania dotyczące budowania takiego przekonania, że potrzeba nam specjalistów, ekspertów, którzy będą pracowali, budowali rynek, ale jednocześnie będą też ekspertami, którzy będą budowali swoje życie w ramach nowoczesnego państwa - mówił polityk.

Minister zapowiedział także, że będzie wspierał białostocką uczelnię w rozbudowie kampusu.  W jego ocenie  -Wydział Informatyki już można uznać za "nowoczesne serce Podlasia", szczególnie jeśli chodzi o budowanie kompetencji cyfrowych. 

Minister Cyfryzacji na Politechnice Białostockiej. Gratulował studentom

Gawkowski podczas rozmowy ze studentami powiedział otarcie, że „mają wielkie szczęście, bo studiują na kierunku technicznym na jednej z najlepszych uczelni w kraju z perspektywy tej matematyczno-informatycznej,

- Jesteście też w miejscu, które jest specyficzne dla cyfryzacji w kraju, dlatego że tutaj ma swoją siedzibę oddział jednej z najważniejszych polskich instytucji odpowiadających za cyfryzację, matematykę, informatyzację i tę przestrzeń dotyczącą cyfrowej rzeczywistości, czyli jest oddział NASK. - dodał polityk.

Studenci mieli też okazję porozmawiania o sztucznej inteligencji i wypowiedzenia się, czy są gotowi poświęcić własną prywatność, aby bezpiecznie wychowywać w przyszłości swoje dzieci. Minister pytając ich o to, miał na myśli m.in. legislację sprawdzania telefonów i komunikatorów zabezpieczającego przed pornografią dziecięcą. Gawkowski chciał też wiedzieć, czy młodzi studenci informatyki mają świadomość, że to zawód szczególnego zaufania, tak bardzo potrzebny dla współczesnego społeczeństwa.

- Pozostawiam was z takimi dylematami, ale mam nadzieję, że z otwartą głową i myśleniem o informatyzacji trochę w inny sposób – zakończył wicepremier Gawkowski. - Życzę wam pięknych studiów i obiecuję pani rektor, że będę lobbistą, żeby tutaj w Politechnice Białostockiej został otworzony fajny wydział. Wcześniej Minister Cyfryzacji zapoznał się z planami budowania przez Politechnikę Białostocką Podlaskiego Centrum Technologii Cyfrowych.

W spotkaniu z Gawkowskim uczestniczył także wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, który przyznał, że cieszy się, że taka osobowość zawitała do białostockiej uczelni. Zapewnił także, że urząd wojewódzki dokona wszelkich starań, by „uczelnie się rozwijały, w tym wypadku Politechnika Białostocka, bo jest to dla nas bardzo ważne, żeby absolwenci tej uczelni zasilali firmy podlaskie, nie wyjeżdżali z naszego województwa”.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1540 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39