Minister kultury dołoży się do filharmonii w Łomży

2018.02.09 16:24
Resort kultury będzie wspierał łomżyńską Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego. Właśnie podpisano umowę o współprowadzeniu instytucji.
Minister kultury dołoży się do filharmonii w Łomży
Fot: Danuta Matloch/MKiDN
Podpisanie porozumienia

Podpisy pod umową złożyli wicepremier a jednocześnie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Ma to wpłynąć m.in. na pełne wykorzystanie potencjału artystycznego, zapewnienie stabilnego rozwoju oraz zwiększenie możliwości twórczych Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Będą pieniądze z ministerstwa

Resort podkreśla też tradycję łomżyńskiej instytucji, a także wspaniałe dziedzictwo polskiej sztuki muzycznej, etos zespołowości oraz rolę, jaką filharmonia odgrywa w swoim regionie.

Co wynika z dokumentu? Od 2018 r. ministerstwo przekazywać będzie na łomżyńską filharmonię środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie. Z kolei miasto zapewnia, że dotacja z ratusza będzie nie mniejsza niż 1 mln 345 tys. 800 zł rocznie.

Kolejne zapisy dotyczą szefa filharmonii. Jej dyrektora powołuje i odwołuje prezydent Łomży w trybie określonym w Ustawie, w uzgodnieniu z Ministrem. Co ważne, umowa nie wpływa na skrócenie albo wydłużenie okresu, na który został powołany dyrektor Filharmonii, zajmujący to stanowisko w dniu jej podpisania. Powołanie i odwołanie zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii odbywa się w trybie określonym w statucie, w uzgodnieniu z Miastem i Ministrem.

Umowa obowiązuje do końca 2020 r. Oczywiście możliwe jest jej przedłużenie.

1000 koncertów w 35 lat

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 r. jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 35-letniego okresu swego istnienia dała ponad 1000 koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. W 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Od roku 2004 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii pełni Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, wśród których są m.in.: Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny. Za pulpitem dyrygenckim stawali mistrzowie batuty: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski.

Łomżyńscy filharmonicy brali udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), Klaipeda Music Spring (Litwa), Festiwalu Užutrakio Vakarai w Trokach (Litwa), Festiwalu Pieśń znad Solcy w Solecznikach (Litwa), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Kantata" w Giżycku, Festiwalu Moniuszkowskim Podlasia oraz Festiwalu Operetkowo-Operowym na Mazowszu. Orkiestra wzmacnia polskie tradycje kulturalne w rejonie przygranicznym koncertując na Litwie i Białorusi (Grodno). W 2009 r. FKWL odbyła tournée koncertowe po Francji, a w 2012 r. koncertowała w Norwegii.

Ponadto łomżyńscy filharmonicy mają w swoim dorobku 11 płyt, w tym 5 nominowanych do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" oraz jedną do International Classical Music Awards.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 r.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1024 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39