Minister kultury o Operze Podlaskiej: "Placówką mógłby kierować tandem dyrektorów"

2014.08.31 00:00
Tematu Opery nie mogło zabraknąć podczas czwartkowej wizyty minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej w Białymstoku. Szefowa resortu przyznała, że rozważany jest pomysł, by placówką kierował tandem dyrektorów.
Minister kultury o Operze Podlaskiej: "Placówką mógłby kierować tandem dyrektorów"
Fot: Anna Dycha
OiFP-ECS

Minister Omilanowska powiedziała, że mimo odwołania dyrektora OiFP-ECS, wysoko sobie ceni artystyczny aspekt działalności Opery.

- Jednak jeżeli w procesie zwracania uwagi na nieprawidłowości, nie uzyska się u dyrektora chęci zmiany sposobu prowadzonej polityki finansowej, to jedyną szansą na uratowanie budżetu instytucji, jak i jednostki organizującej jest natychmiastowa zmiana dyrektora. Mamy niestety do czynienia z takim przypadkiem - mówiła minister.

Przypomniała, że próby przekonania dyrektora Skolmowskiego z drogi zaciągania kolejnych długów były podejmowane. Dodała także, że nie jest to jedyny przypadek w Polsce - zdarzają się bowiem dyrektorzy, którzy nie mają pragmatycznego stosunku do budżetu. Natomiast organizator placówki odpowiada w trybie dyscypliny finansów publicznych.

- Niezależnie od merytorycznej oceny dyrektora, jeżeli nie można uzyskać ostatecznego efektu, czyli programu naprawczego, to trzeba się z tym dyrektorem pożegnać - stwierdziła minister.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko nowego dyrektora OiFP-ECS.
- Zasugerowałam marszałkowi, by spróbował przemyśleć wariant kierowania placówką przez dwóch dyrektorów. Bardzo dobrze sprawdził się w kilku innych instytucjach - mówiła minister.

Tandem złożony byłby z dyrektora-menadżera i dyrektora artystycznego, którzy by ze sobą współpracowali. Dyrektor artystyczny byłby skupiony na programie, a osobą, która - jak to nazwała minister - "łapie go za rękę, kiedy rozmach twórczy jest zbyt wielki" - byłaby osoba dobrze znająca się na finansach.

Minister Omilanowska pytana o możliwość pokrycia ponad 5 mln zł długu Opery, odpowiedziała: - Dziś nie widzę takiej możliwości.

Dodała też, że Opera Podlaska jest jedną z najwyżej dotowanych tego rodzaju instytucji w Polsce. Niewykluczone jest większe budżetowanie w przyszłości, ale kosztem wprowadzenia przez dyrekcję Opery formuły tańszych biletów dla niektórych grup społecznych.

Przypomnijmy - Roberto Skolmowski został odwołany z funkcji dyrektora OiFP-ECS 13 sierpnia. Głównym powodem był gigantyczny dług placówki.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1344 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39