Minister kultury w woj. podlaskim. Odwiedził m.in. Muzeum Pamięci Sybiru

2020.07.03 17:36
W piątek (3.07) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził woj. podlaskie. Gościł nie tylko w Białymstoku, ale również m.in. w Łomży i Tykocinie.
Minister kultury w woj. podlaskim. Odwiedził m.in. Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: Anna Dycha
Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Muzeum Pamięci Sybiru

Wczoraj Podlasie wizytował premier Mateusz Morawiecki, dziś przyszła kolej na wicepremiera Piotra Glińskiego. W stolicy Podlaskiego minister kultury zwiedził kościół pw. św. Rocha, Muzeum Pamięci Sybiru, a także główną siedzibę Muzeum Podlaskiego - Ratusz.

Muzeum Pamięci Sybiru to bardzo dobry projekt

Muzeum Pamięci Sybiru jest placówką, która gromadzi, chroni i udostępnia zbiory dokumentujące losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w Rosji i ZSRR, a także prowadzi badania naukowe i upowszechnia wiedzę związaną z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze oraz dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej.

Placówka powstaje przy ul. Węglowej, w tej chwili trwają prace nad wystawą stałą. Podczas piątkowej wizyty ministra kultury po nowo powstającym budynku oprowadzał dyrektor placówki Wojciech Śleszyński. Minister Piotr Gliński w Muzeum Pamięci Sybiru mówił, że to ważna placówka na muzealnej mapie Polski. Chwalił współpracę jego resortu z samorządami. Dodawał też, że potrzebne są wciąż kolejne muzea, jak choćby wspomniane przez niego planowane Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, które ma być oddziałem Muzeum Podlaskiego czy Muzeum Kresów powstające w Lublinie.

- Muzeum Pamięci Sybiru też w jakimś sensie mówi o tych Kresach. Większość deportowanych była z Kresów, ale także i z obecnych obszarów Polski - mówił minister Piotr Gliński w Muzeum Pamięci Sybiru.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki komentował, że ma nadzieję na przyszłe ministerialne wsparcie finansowe inwestycji. Podkreślał też, że to dobrze wydane pieniądze. Gliński potwierdził, że to bardzo dobry projekt.

Nie tylko Białystok na trasie

Wcześniej wicepremier zawitał także do Łomży.

- To jest bardzo duża satysfakcja dla ministra kultury, jak widzi tak dynamicznie rozwijające się projekty - mówił wicepremier Piotr Gliński w Łomży po zwiedzeniu kończącej się przebudowy dawnej hali targowej na Halę Kultury.

Minister kultury przypomniał, że budowa Hali Kultury kosztowała ok. 18 mln zł, z czego 10 mln zł to wsparcie z ministerstwa (środki UE i krajowe). Oglądał także prace archeologiczne, które są prowadzone na Rynku w Łomży w ramach przebudowy ulic. Podczas wizyty zobaczył także postęp prac w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Minister Gliński odwiedził także Tykocin, gdzie obejrzał postęp prac konserwatorskich w zabytkowym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

W planach ma także wizytę w Supraślu - odwiedzi m.in. Teatr Wierszalin.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1716 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39