Ministerstwo Finansów zabierze uczniów na edukacyjną misję

2019.03.19 07:25
Ruszyła już V edycja programu edukacyjnego "Finansoaktywni". W tym roku hasło przewodnie brzmi "Rozumiemy podatki". Dzięki inicjatywie młodzież dowie się, po co je płacimy i dlaczego są takie ważne.
Ministerstwo Finansów zabierze uczniów na edukacyjną misję
Fot: pixabay.com

Podatki - po co i dlaczego?

Program edukacyjny "Finansoaktywni" kierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (VI, VII i VIII klasy). Tegoroczna misja brzmi "Rozumiemy podatki", a jej celem jest uświadamianie od najmłodszych lat – dlaczego trzeba płacić podatki i w ogóle po co one są.

Program organizowany jest po raz piąty. Poprzednie edycje udowodniły, że szkoły bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy oraz są zainteresowane tematyką podatków i finansów. W ciągu 4 lat materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu trafiły do prawie 3 tys. szkół. Misja organizowana w tym roku ma udzielić uczniom odpowiedzi na pytania: czym są podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego je płacimy. Uczestnicy projektu otrzymają też materiały, które pozwolą im lepiej zrozumieć poruszane zagadnienia.

- Skąd nastolatkowie mają wiedzieć, dlaczego płacenie podatków jest ważne i że podatki budują ich przyszłość? To dla nich odległe i skomplikowane tematy. Tymczasem efekty płacenia podatków mogą dostrzec na każdym kroku. Mało tego – z efektów tych korzystają na co dzień. To ważne, aby mieli świadomość, z czego finansowane są drogi, szkoły, obiekty sportowe, parki, place zabaw czy oświetlenie ulic. Dlatego zapraszamy szkoły do przyłączenia się do pełnej wyzwań misji "Finansoaktywni". Udział w programie to dostęp do bezpłatnego zestawu edukacyjnego, dzięki któremu nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i nietypową lekcję oraz możliwość udziału w konkursie z nagrodami. Zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości – zachęca do udziału w programie rzecznik prasowy podlaskiej KAS Radosław Hancewicz.

Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie, będą mieli za zadanie stworzyć film pt. "Tropem podatków w mojej okolicy" (może to być sonda uliczna, reportaż, talk show itp. - forma jest dowolna). W stworzonym materiale trzeba pokazać, jakie obszary finansowe z podatków są najważniejsze oraz ile zyskalibyśmy, gdyby wszyscy uczciwie płacili podatki.

Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze filmy. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz smartwatche i słuchawki bezprzewodowe. Ich nauczyciele, opiekunowie grup, otrzymają tablety.

Co zrobić, by wziąć udział?

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (z całej Polski). Aby to zrobić, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni do zgłoszonej szkoły zostaną przesłane darmowe materiały edukacyjne, które zawierają m.in. scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu) oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i długopisy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

843 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39