Mistrz Maksymiuk, Szymanowski i Beethoven. Koncert w Operze [BILETY]

2022.03.16 10:44
Muzyk kompletny - dyrygent, pianista, kompozytor, czyli Jerzy Maksymiuk poprowadzi orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej w piątek (18.03) podczas koncertu.
Mistrz Maksymiuk, Szymanowski i Beethoven. Koncert w Operze [BILETY]
Fot: Materiały prasowe

Jerzy Maksymiuk urodził się w 1936 r. w Grodnie. Stamtąd wraz z najbliższą rodziną przeniósł się do Białegostoku, na Bojary. Rodzina zamieszkała w drewnianym domu (obecnie nie istnieje), który własnoręcznie wzniósł jego ojciec. Po ukończeniu podstawówki Maksymiuk wyjechał do Warszawy, gdzie kontynuował naukę w liceum muzycznym.

Później Maksymiuk studiował kompozycję oraz grę na fortepianie, a także dyrygenturę. W 1961 roku został zwycięzcą pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem.

Nagrał ok. 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami.

Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Maestro Jerzy Maksymiuk po raz kolejny poprowadzi orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Melomani usłyszą kompozycję mistrza "Vers per archi", "I Symfonię C-Dur" op. 21 Beethovena i "II Koncert skrzypcowy" op. 61 Szymanowskiego. Partię solową wykona utalentowana skrzypaczka Julia Wrońska. Koncert na Dużej Scenie przy Odeskiej już w piątek (18.03), o 19.00.

Można wygrać zaproszenia na to wydarzenie: KONKURS

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1452 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39