Mityng Gwiazd, Wyścig Narodów, Plum Ekiden. W 2022 r. sportowych imprez nie brakowało

2022.12.30 10:35
W kończącym się właśnie roku stolica Podlasia gościła wiele sportowych wydarzeń. Spora część z nich była organizowana lub współorganizowana przez BOSiR. Białostoczanie mogli m.in. podziwiać świetnych lekkoatletów czy wziąć udział w charytatywnej sztafecie.
Mityng Gwiazd, Wyścig Narodów, Plum Ekiden. W 2022 r. sportowych imprez nie brakowało
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Na plaży było gorąco. Nie tylko z powodu pogody

Mieszkańcy stolicy Podlasia pasjonujący się sportem w 2022 r. na nudę nie mogli narzekać. Fundacja Białystok Biega zorganizowała kilka dużych i wyjątkowych biegów, a swoją cegiełkę, a w zasadzie cegłę, do tego, by atrakcyjnych wydarzeń nie brakowało, dołożył też Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Po raz pierwszy na boiskach plaży miejskiej przeprowadzono światowe rozgrywki w siatkówce Beach Pro Tour Futures Białystok 2022. Na 2 arenach rywalizowało ponad 50 duetów niemal z całego świata, w tym 9 drużyn z Polski. W zmaganiach kobiet na najniższym stopniu podium stanęły Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, złoto zdobyły Amerykanki Megan Kraft/Emily Stockman, a srebro przypadło Ukrainkom (duet Anhelina Khmil/Tetiana Lazarenko).

Brąz był tylko przedsmakiem dla głównego wydarzenia. Zmagania mężczyzn w wielkim stylu wygrali bowiem reprezentanci Polski - Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk. Kolejne miejsce zajęła para Sergiy Popov/Eduard Reznik z Ukrainy, a na 3. lokacie znaleźli się Patrikas Stankevicius/Audrius Knasas z Litwy. Dzięki znakomitej postawie Polaków na Dojlidach wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Hymn Polski odśpiewano przy pełnych trybunach, a finałowe mecze były transmitowane przez TVP Sport.

Znów przyjechały gwiazdy

Do najbardziej prestiżowych imprez należy zaliczyć też Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki. W dniach 22-23 maja w centrum Białegostoku po raz 4. zagościła lekkoatletyka. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni rozegrane zostały 3 konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą. Zawody w tym roku, nieoczekiwanie dla wszystkich organizatorów sportowców i publiczności, miały formułę dwudniową. Z powodu niedzielnych bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych zmagania zostały dokończone następnego dnia.

Najpierw można było obserwować wysokie skoki. Triumfowali Douwe Amels, Oksana Okunewa i Piotr Lisek, a w poniedziałek zobaczyliśmy dalekie pchnięcia. Zwyciężyli Konrad Bukowiecki i Benthe Konig.

Województwo należało do kolarzy

W 2022 r. Białystok był również ponownie gospodarzem imprezy Orlen Wyścigu Narodów. W dniach 9-10 września ulicami miasta i drogami regionu przejechały ekipy kolarskie. Orlen Wyścig Narodów to zawody dla kolarzy do lat 23, którzy rywalizują w barwach reprezentacji narodowych. Impreza należy do prestiżowego cyklu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Puchar Narodów. Wystartowało w niej łącznie 13 ekip z Danii, Estonii, Włoch, Niemiec, Austrii, Litwy, Belgii, Ukrainy, Słowacji i Polski. I etap prowadził z Supraśla do Białegostoku, a II z Białegostoku do Augustowa.

Ważnym wydarzeniem w naszym sportowym kalendarzu niezmiennie jest też cykl Elemental Triathlon Series. 21 sierpnia na Dojlidach ścigali się sportowcy specjalizujący się w triathlonie, a więc rywalizacji w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. To impreza, gdzie można było podziwiać ogromne wyczyny zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami. Kilkaset osób rywalizowało w mistrzostwach Polski w triathlonie, paratriathlonie i aquabiku oraz w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Dzieciom przygotowano aquathlon, czyli zawody w pływaniu i bieganiu na różnych dystansach.

BLS ukochanym dzieckiem BOSiR-u

Oczywiście na Elemental Tri Series, Mityngu Gwiazd czy kolarskich i siatkarskich zmaganiach sportowy rok się nie zakończył. W czerwcu przeprowadzono jeszcze sztafetę maratońską Plum Ekiden, a 2 tygodnie później na stadionie lekkoatletycznym gościł Amatorski Mityng Lekkoatletyczny. W ostatni weekend wakacji dzieci wzięły udział w Hero Run Kids, czyli biegu przez górki, przeszkody, doły z wodą i ścianki, a w grudniu na Pływalni Sportowej odbył się XXI Świąteczny Nocny Maraton Pływacki.

Warto także wspomnieć o Białostockiej Lidze Sportu, która niezmiennie pozostaje największym przedsięwzięciem realizowanym przez BOSiR. Skupia ona amatorów uprawiających takie dyscypliny jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka i tenis stołowy.

Wszystkie imprezy organizowane lub współorganizowane przez BOSiR w 2022 r. wraz z liczbą uczestników:
- Białostocka Liga Sportu: 1450 uczestników
- Letnia Grand Prix w siatkówce plażowej: 120
- Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki: 850
- Festyn z okazji Dnia Dziecka: 200
- Plum Ekiden: 1266
- Amatorski Mityng Lekkoatletyczny: 621
- Beach Pro Tour Futures Bialystok 2022 w ramach cyklu Plaża Open: 108
- Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Plażowej: 140
- Półkolonie letnie: 120
- Elemental Triathlon Series: 423
- Hero Run Kids: 1300
- Orlen Wyścig Narodów: 73
- IX Charytatywny Turniej Piłkarski Rotary Cup: 72
- XXI Świąteczny Nocny Maraton Pływacki: 96

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1797 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39