Mniej zachorowań na zapalenie opon mózgowych w naszym regionie

2014.11.19 00:00
Po nasilonym okresie zachorowań na zapalenie opon mózgowych w naszym regionie w końcu sytuacja się unormowała. Mimo 400 chorych nie wystąpiły ciężkie powikłania i zgony.
Mniej zachorowań na zapalenie opon mózgowych w naszym regionie
Fot: Archiwum

Apogeum choroby był okres letni. Właśnie wtedy w naszym województwie zgłosiło się ponad 700 osób z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych. Chorobę potwierdzono u ponad 400 osób. Najczęściej chorowały dzieci w wieku przedszkolnym.

Pierwsze nasilone przypadki podejrzeń zapalenia opon mózgowych u dzieci pojawiły się w czerwcu. Wtedy też do podlaskich szpitali, głównie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, masowo zgłaszali się rodzice z dziećmi, u których podejrzewano zachorowanie. W lipcu zdarzało się, że nawet brakowało łóżek do przyjmowania nowych pacjentów. Teraz jest już lepiej, bo zdarza się nawet, że nikt nie zgłosi się na nocnym dyżurze.

Objawy zapalenia opon mózgowych do złudzenia przypominają grypę lub zwykłe zatrucie. Dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, osłabienie, silny ból głowy czy ból gardła. Dobrą wiadomością jest to, że mimo wielu zachorowań w naszym regionie, nie było ciężkich powikłań.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

583 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39