Mnóstwo Podlasian zapomniało rozliczyć PIT. Jakie są konsekwencje?

2024.05.16 07:17
Aż 184 tys. podlaskich podatników nie złożyło swojej rocznej deklaracji PIT. Po 30 kwietnia ich zeznania zostały zaakceptowane automatycznie.
Mnóstwo Podlasian zapomniało rozliczyć PIT. Jakie są konsekwencje?
Fot: KAS

Podlasianie chętnie wybierają elektroniczną formę rozliczeń

Ze wstępnych podsumowań podlaskiej KAS wynika, iż podczas tegorocznej kampanii PIT do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło prawie 629 tys. zeznań PIT. Z tego 584 tys., czyli aż 93 proc. to zeznania złożone elektronicznie zarówno przez usługę Twój e-PIT (68 proc. wszystkich zeznań) jak i przez system e-Deklaracje. Oprócz wygody i bezpieczeństwa elektroniczna forma rozliczenia przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku. Urzędy skarbowe mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłat z zeznań złożonych elektronicznie (w przypadku papierowych deklaracji jest to 90 dni). W praktyce podatnicy, którzy rozliczyli się elektronicznie dostawali często swoje zwroty w ciągu kilku dni.

Do tej pory urzędy skarbowe z naszego województwa zwróciły na konta podlaskich podatników ponad 465 mln zł nadpłat wykazanych w złożonych zeznaniach. Ze statystyk podlaskiej KAS wynika, że nadpłaty wykazano w 74 proc. PIT-ów. W 12 proc. zeznań podatnicy wykazali konieczność dopłaty podatku, a 14 proc. PIT-ów zostało rozliczonych „na zero", czyli nie wynika z nich ani zwrot, ani dopłata.

Co z zapominalskimi?

Co ciekawe, prawie 184 tys. podatników z województwa podlaskiego nie złożyło w ogóle swojego zeznania PIT. Mogli tak zrobić, ponieważ usługa Twój e-PIT ma w sobie bardzo przyjazne rozwiązanie dla podatników rozliczających się na zeznaniach PIT-37 i PIT-38. Mianowicie, przygotowane przez KAS wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, po upływie czasu na ich złożenie, są automatycznie zatwierdzane i przesyłane do urzędów skarbowych także za tych podatników, którzy nawet do nich nie zajrzeli. W ubiegłym roku z tej funkcji skorzystało blisko 100 tys. podatników z woj. podlaskiego, w tym roku takich zeznań było aż o 84 proc. więcej. Pamiętać jednak należy, że nie są automatycznie akceptowane pozostałe zeznania czyli PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. W przypadku tych deklaracji podatnicy powinni byli je zaakceptować uzupełniając wcześniej o brakujące dane.

Podatnikom, których zeznania zostały rozliczone automatycznie, a którzy będą musieli dopłacić roczny podatek urząd skarbowy wyśle informację o kwocie do zapłaty wraz z załączonym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym, na który należy dopłacić brakujący podatek.

Szczegółowego podsumowania kampanii PIT można się spodziewać na przełomie czerwca i lipca.

ms
24@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39