Moc atrakcji w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym. Będzie otwarte przez całe wakacje

2018.07.16 11:16
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze czeka na zwiedzających przez całe wakacje od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 i w soboty, od 9.00 do 14.00. Warto je odwiedzić, szczególnie, że ostatnio wzbogaciło się o nowe okazy.
Moc atrakcji w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym. Będzie otwarte przez całe wakacje
Fot: Uniwersytet w Białymstoku

W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych. Największą salę zajmuje wystawa poświęcona przyrodzie północno-wschodniej Polski. W nawiązującym do natury wnętrzu można zobaczyć m.in. żubra, łosia, jelenia, ale też wilka, borsuka, jenota, bobry i wiele gatunków ptaków. Dodatkowo, dzięki specjalnym infokioskom, można nauczyć się rozpoznawania 220 gatunków ptaków Polski i ich głosów.

"W kolejnych pomieszczeniach można podziwiać m.in. skamieniałości z osadów polodowcowych, minerały i skały oraz wystawy prezentujące rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia, faunę mórz podzwrotnikowych, stawonogi tropikalne, a także przyrodę rejonów polarnych. To właśnie okazy z tej ostatniej kolekcji stały się w 1980 r. zaczątkiem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego" - podaje Uniwersytet w Białymstoku.

Pierwszymi eksponatami były bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne przywiezione przez prof. Andrzeja Myrchę z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie King George. Dziś uczelniane muzeum nosi jego imię.

Zwiedzający mają też możliwość podziwiania zwierząt z hodowli terraryjnych. Zbiory są systematycznie wzbogacane rozmaitymi wystawami czasowymi. Aktualnie można np. oglądać wystawę minerałów, skamieniałości, meteorytów oraz tektytów. To w sumie ok. 600 eksponatów.

Szczególnie cennym nabytkiem są meteoryty oraz tektyty (bryłki zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię). Do tej pory w zbiorach Centrum nie było pozostałości ciał niebieskich, dlatego podarowane meteoryty stały się początkiem nowej kolekcji.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (Konstantego Ciołkowskiego 1J). Wstęp jest bezpłatny.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1618 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39