Mostek w Ogrodach Branickich po remoncie. Zlikwidowano schody, są zielone balustrady

2022.06.29 13:47
Mostek nad kanałem w Ogrodzie Branickich już odnowiony. Jego remont właśnie się zakończył. Niestety jeszcze musimy poczekać na pierwszy spacer.
Mostek w Ogrodach Branickich po remoncie. Zlikwidowano schody, są zielone balustrady
Fot: UM Białystok

Jak poinformował magistrat, miasto musi jeszcze uzyskać pozwolenie na użytkowanie, więc obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających dopiero pod koniec lipca.

Przygotowania do tego remontu rozpoczęto już 7 lat temu. Wówczas wykonano ekspertyzę, w której analizowano, czy most nad kanałami w ogrodach Branickich można poszerzyć i ozdobić rzeźbami. Po szeregu przygotowań formalnych pod koniec ubiegłego roku remont nareszcie rozpoczęto.

W jego ramach rozebrano schody prowadzące na brzeg kanału. Niestety nie każdy jest z tego rozwiązania zadowolony, bo teraz już tak wygodnie nie można dostać się na poziom bliżej wody. Schody były elementem wtórnym do XVIII-wiecznej konstrukcji, a prace miały przywrócić wygląd obiektu jak najbardziej zbliżony do tego postawionego przez hetmana Branickiego.

W ramach prac usunięto nawierzchnie bitumiczne i kamienne na moście i tuż przy nim oraz balustrady. Z konstrukcji mostowej, w tym z przęseł, zostały zdjęte tynki. Remont objął naprawę elementów żelbetowych konstrukcji mostu, ustawienie słupków żelbetowych oraz zabudowę przestrzeni po rozebranych schodach balustradami i słupkami. Położono też nowe tynki i zamontowano balustrady. Te zyskały charakterystyczny jasnozielony kolor, kojarzący się z odcieniem utlenionej miedzi. Odcień wybrali specjaliści od konserwacji zabytków.

Przebudowa mostu kosztowała 1,35 mln zł. Prace prowadziła firma Hydrobud z Białegostoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

818 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39