Możesz otrzymać 40 tys. zł na założenie działalności gospodarczej

2013.09.23 00:00
Już od drugiej połowy października mieszkańcy Białegostoku będą mogli składać wnioski o udział w unijnym programie pn. "Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia", w ramach którego można otrzymać bezzwrotnie 40 tys. zł na założenie własnego biznesu.
Możesz otrzymać 40 tys. zł na założenie działalności gospodarczej
Fot: sxc.hu

Województwo podlaskie w roku 2013 przeznaczy aż 14 mln zł na rozwój przedsiębiorczości, czyli na dotacje oraz szkolenia dla osób, które planują założyć własną działalność gospodarczą. W Podlaskiem instytucjami, które będą wdrażać program, są: w Białymstoku - Fundacja Rozwoju i Demokracji Lokalnej oraz Wojewódzki Urząd Pracy, w Suwałkach - Agencja Rozwoju Regionalnego "Ares", w Siemiatyczach - Starostwo Powiatowe oraz w Łomży - Agencja Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektu można starać się o bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej, w tym spółdzielni lub spółdzielni socjalnej, w wysokości do 40 tys. zł na osobę. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup środków trwałych (w tym również środków transportu) oraz na prace remontowe i budowlane. Projekt obejmuje również udział w szkoleniach, np. dotyczących pisania biznesplanu. Ponadto osoby, które zakwalifikują się do projektu, mogą starać się o uzyskanie finansowego wsparcia pomostowego, które będzie wypłacane miesięcznie w wysokości ok. 1600 zł.

O uzyskanie dotacji mogą ubiegać się osoby zamieszkałe na terenie województwa podlaskiego oraz nieposiadające zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres minimum roku od dnia przystąpienia do projektu. Co ważne, program przeznaczony jest zarówno dla osób bezrobotnych, jak i posiadających zatrudnienie.
- Mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu konkursu zostanie stworzonych 265 nowych miejsc pracy w Podlaskiem - informuje członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek.

Nabór wniosków rozpoczyna się 24 września. Jako pierwsza rekrutację do projektu rozpoczyna Agencja Rozwoju Regionalnego w Łomży. W pozostałych instytucjach, w tym w WUP w Białymstoku oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, aplikacje można składać od połowy października.

- Osoby, które zostaną włączone do projektu i im się z jakiegoś powodu nie powiedzie (np. ich biznesplan zostanie negatywnie oceniony), będą miały jeszcze jedną możliwość na uzyskania wsparcia na założenie własnej działalności. Jest nią jednorazowa pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej do wysokości 50 tys. zł - dodaje Piorunek.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1107 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39