Możliwe burze, grad, a nawet trąba powietrzna

2021.07.17 14:22
IMGW ostrzega przed burzami z gradem i ulewnymi deszczami. Możliwa też trąba powietrzna.
Możliwe burze, grad, a nawet trąba powietrzna
Fot: pixaay.com

Czeka nas kolejne załamanie pogody

Ostatnio pogoda daje się nam we znaki. Oprócz bardzo wysokich temperatur występują też burze i ulewne deszcze.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Wydział w Białymstoku w sobotę (17.07) ponownie poinformował o możliwym załamaniu pogody:

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm lokalnie do 90 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Lokalnie możliwa trąba powietrzna” - czytamy w ostrzeżeniu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska sięga 80%.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do niedzieli (18.07) do godz. 9.00 i dotyczy powiatów: augustowskiego, białostockiego, Białystok, bielskiego, grajewskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, Łomża, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego, Suwałki, wysokomazowieckiego i zambrowskiego.

O godz. 14.00 burze w trzech powiatach

Przed godz. 14.00 burzowo zrobiło się już w trzech powiatach, a to dopiero początek:

- Aktualnie burze występują w powiecie hajnowskim, bielskim, białostockim, kierują się na północ i północny zachód. Natężenie opadów wynosi 15-30 mm/h, miejscami występuje w komórkach burzowych grad. Nie notujemy silnych porywów wiatru, ale gwałtowne burze mogą inicjować porywy nawet 80-100 km/h. W najbliższych godzinach należy spodziewać się dalszej dynamicznej intensyfikacji zjawisk - poinformował synoptyk Tomasz Siemieniuk.

Policja przypomina - jak zachowywać się podczas burz

W związku z licznymi załamaniami pogody - policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypomina, by podczas nawałnic unikać parkowania samochodów pod drzewami. Warto usunąć też z balkonów, parapetów i tarasów doniczek oraz innych przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i powodować zagrożenie.

Mundurowi przypominają, by przygotować sobie w domu awaryjne oświetlenie - podczas burz często dochodzi do wyłączeń prądu. Należy też zamknąć drzwi i okna.

Jeśli nawałnica zastała nas na otwartym terenie należy wyjść z wody (jeśli w niej przebywamy), odsunąć się od metalowych przedmiotów, i unikać używania telefonów komórkowych.

Zobacz też: Ostatnie tak gorące dni. Będzie spadek temperatury

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
966 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39