Można dostać wyższy zasiłek macierzyński. To ostatni moment

2023.05.16 10:27
Tylko do 17 maja rodzice, którzy do 26 kwietnia pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, by złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Jeśli spóźnią się i złożą wniosek po tej dacie, to nie będą mieli przeliczonego świadczenia i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
Można dostać wyższy zasiłek macierzyński. To ostatni moment
Fot: Pixabay

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

- Jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. podstawy wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Rodzice, którzy na 26 kwietnia pobierali zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby otrzymać wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Czas na przekazanie dokumentów mają tylko do 17 maja. Jeśli wniosek wpłynie po tej dacie, przeliczenie zasiłku już nie będzie możliwe i świadczenie będzie wypłacane w ustalonej do tej pory wysokości.

Wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego w nowej, korzystniejszej wysokości rodzic powinien złożyć do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u.

- Jeśli zasiłek wypłacany jest przez pracodawcę lub zleceniodawcę, wówczas wniosek powinien mieć formę pisemną. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być złożony na piśmie, ale również można przekazać go w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG – wyjaśnia rzeczniczka.

Nowelizacja przepisów wynikająca z wdrożenia dyrektywy unijnej "work-life balance" wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Gdy ubezpieczona mama skorzysta z zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze np. 32 lub 34 tygodni, to przysługujące dodatkowe 9 tygodni może wykorzystać już tylko ojciec dziecka. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1305 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39