Można składać wnioski o wyprawkę szkolną. Sporo osób już to zrobiło

2022.07.06 12:14
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie 300+ w ramach programu "Dobry Start". W ciągu zaledwie kilku pierwszych dni wpłynęło 632 tys. wniosków.
Można składać wnioski o wyprawkę szkolną. Sporo osób już to zrobiło
Fot: ZUS

Od początku lipca opiekunowie złożyli prawie 632 tys. wniosków o 300 zł na wyprawkę szkolną na 825 tys. dzieci. Dokument można składać tylko w formie elektronicznej, a pieniądze są wypłacane na konto.

- Od piątku w ramach programu "Dobry start" uprawnione osoby mogą wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Termin ich przyjmowania potrwa do 30 listopada - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie "Dobry start" można dostać raz w roku na dziecko które uczy się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej czy innej placówce edukacyjnej i jest
w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze można otrzymać jednorazowo – bez względu na dochód. Zgodnie z założeniem środki mają być przeznaczone na zakup podręczników, zeszytów, długopisów i innych artykułów szkolnych.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola lub zerówki.

Wnioski można składać tylko online

Wnioski można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Osoby, które nie wiedzą jak złożyć dokument lub się obawiają, że popełnią błąd mogą skorzystać ze specjalnego kreatora dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych. Kreator ten dostępny jest również w ukraińskiej wersji językowej. Pomocy udzielają także pracownicy w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - również przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Można tam sprawdzić status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Na portalu PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z Zakładu w sprawie wniosku o świadczenie, taka jak wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, bądź decyzja odmawiająca przyznania wsparcia – wyjaśnia rzeczniczka.

W województwie podlaskim wpłynęło dotąd ponad 15,3 tys. wniosków obejmujących blisko 22 tys. dzieci. W ubiegłym roku szkolnym z "Dobrego startu" skorzystało ok. 4,4 mln dzieci w całym kraju, a w województwie podlaskim128,5 tys. Łączna kwota wsparcia w ubiegłym roku wyniosła 1,3 mld zł, zaś w naszym regionie ponad 38,2 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39