Mural z patronem - Jerzym Giedroyciem w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB

2022.10.04 16:44
We wtorek (4.10) w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia uroczyście został odsłonięty mural przedstawiający patrona biblioteki.
Mural z patronem - Jerzym Giedroyciem w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB
Fot: Materiały prasowe

Autorem muralu jest Łukasz Panasewicz, student filologii angielskiej na Uniwersytecie w Białymstoku. Jak mówił, zaczęło się od wystawy prezentowanej w BU wiosną.

- Jedna z moich prowadzących zajęcia organizowała wystawę prac studentów. Brałem w niej udział i moje prace spodobały się kierownictwu biblioteki – mówił Łukasz Panasewicz. To wówczas otrzymał propozycję stworzenia muralu. – Byłem wdzięczny za szansę i chętnie podjąłem się wyzwania - dodaje.

Już wkrótce mural może znaleźć się na szlaku białostockich murali - starają się o to pracownicy uniwersyteckiej biblioteki. Tę inicjatywę obiecał wspierać obecny na uroczystości dr Dariusz Kużelewski, prezes zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku.

Mural z podobizną wydawcy i publicysty Jerzego Giedroycia znajduje się na ścianie holu głównego nowej siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej, w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Mural z wizerunkiem patrona biblioteki powstawał około dwóch tygodni. W tworzeniu malowidła autora projektu wspierała Karolina Drozd, również utalentowana artystka i studentka Wydziału Filologicznego.

Jerzy Giedroyc wspierał Uniwersytet w Białymstoku w usamodzielnieniu i w rozwoju. Był pierwszą osobą uhonorowaną przez uczelnię tytułem doctor honoris causa – dyplom odebrał w 1998 roku.

- To osoba bardzo ważna dla uniwersytetu i naszej biblioteki. To osoba, która w dniu wręczenia doktoratu honoris causa sformułowana w swojej mowie pewną ideę uniwersytetu pogranicza, jakim niewątpliwie jesteśmy – mówił otwierając spotkanie dr hab. Piotr Chomik prof. UwB, dyrektor biblioteki.

- Redaktor Giedroyć jest związany z uniwersytetem właściwie od początku – podkreślał prof. Robert Ciborowski, rektor UwB.

Jak zauważył, uczelnię łączy z patronem Biblioteki Uniwersyteckiej "wyjście na Wschód".

- My jako Białystok, jako uniwersytet, mamy tę misję wpisaną w fundament właściwie funkcjonowania naszej uczelni. A zatem jest to postać szczególnie ważna, istotna i bardzo mnie cieszy, że możemy uhonorować ją w ten sposób – mówił Ciborowski.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1054 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39