#muremzaPSWA - podpisz petycję. Zrobiło to już ponad 1200 osób

2020.02.07 12:26
Władze Miasta Białegostoku planują zamknięcie Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku. Udostępniono petycję online, którą każdy może podpisać. Zrób to i Ty, by młodzi ludzie dalej mogli rozwijać swoje talenty w naszym mieście.
#muremzaPSWA - podpisz petycję. Zrobiło to już ponad 1200 osób
Fot: Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku/Facebook

10 lat historii, 3 lata nauki, mnóstwo wydarzeń i osiągnięć

Istnieje niebezpieczeństwo i realna możliwość zamknięcia przez władze miejskie Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, mieszczącego się przy ul. Zwycięstwa 28. Niedawno poinformował o tym prezydent Tadeusz Truskolaski, a jako powód podał on kwestie finansowe.

Placówka od 10 lat kształci na wysokim poziomie przyszłych aktorów scen muzycznych. W trakcie trzech lat bezpłatnej nauki słuchacze aktorstwa, tańca, śpiewu charakteryzacji i wielu innych poznają tajniki sztuki musicalowej, estradowej i operowej. Zajęcia są prowadzone przez teoretyków i praktyków - specjalistów z różnych dziedzin sztuki. To cenieni wokaliści, aktorzy, tancerze, choreografowie, teoretycy i reżyserzy. Studium współpracuje z artystami z Białegostoku i Polski. Słuchacze odnoszą sukcesy na scenach teatrów muzycznych w Polsce. Biorą udział w wielu konkursach i festiwalach oraz mają na swoim koncie występy i warsztaty ze znanymi artystami, między innymi z Mietkiem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Grażyną Łobaszewską, Olgą Bończyk, Urszulą Dudziak, Wojciechem Kościelniakiem, Marią Sadowską, Anną Serafińską.

Szkoła daje dodatkową możliwość rozwoju artystycznego w trakcie nauki poprzez praktyki estradowe na wielu scenach muzycznych i teatralnych, jak na przykład Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Dramatycznego, Białostockiego Teatru Lalek, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Białostockiego Ośrodka Kultury. Organem prowadzącym szkołę jest Miasto Białystok, a nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku szkolnym zrealizowano już prawie 30 wydarzeń artystycznych (za skromne pieniądze), a kolejne są w planach. Studium ma wiernych widzów przychodzących na wszystkie wydarzenia. To marka rozpoznawalna w całej Polsce, co daje potencjał promocyjny dla miasta i regionu. Studium przez lata walczyło o normalne funkcjonowanie. Z trudem udało im się zdobyć siedzibę przystosowaną do potrzeb szkoły artystycznej. Czy teraz zostanie to zupełnie zaprzepaszczone?

#muremzaPSWA - nie dla planów likwidacji Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku

Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku jest jedną z dwóch (obok PSWA w Gdyni) instytucji tego typu w kraju. Likwidacja znacznie utrudni, a wręcz uniemożliwi białostoczanom (ale i nie tylko, bo naukę pobierają tu ludzie z różnych części kraju) rozwój artystyczny oraz zuboży ofertę kulturalną miasta. Młodzi ludzie będą zmuszeni opuścić Białystok, by podjąć naukę w innym mieście.

Zamknięcie placówki to również utrata miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych artystów-pedagogów, których wąskie specjalizacje uniemożliwiają znalezienie innej "pracy w zawodzie" na regionalnym rynku pracy. Jest to ponadto "wyrzucenie w błoto" milionów złotych wydanych dotychczas na funkcjonowanie i wyposażenie szkoły. Ucierpi na tym również wizerunek Białegostoku jako miasta nowoczesnego, otwartego i różnorodnego, inwestującego i promującego się przez kulturę oraz dbającego edukację swoich obywateli.

Wszyscy chętni mogą podpisać Petycję do Prezydenta Miasta Białegostoku i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprzeciwiająca się zamknięciu Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1641 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39